Придобивки од виолетова пченка

1713

Виолетова пченка e суперхрана од античките Анди, чиe чудо е откриенo од страна на Инките одамна и продолжува да се открива нејзината придобивка во човештвото денес. Лековитите својства на виолетовата пченка живеат во големи количества на две фитонутритиенти содржениа во рамките на растението: антоцијани и фенолни. Истражувањата покажуваат дека растенија богати со овие одредени хранливи состојки, исто така, содржат најголема количина на антиоксиданси.

purple-corn2

Антиоксиданси

Виолетовата пченка е значаен извор на три моќни антиоксиданси. Ова суперхрана се покажала дека има поголем број и појаки антиоксиданси од боровинката. Антиоксидансите во виолетовата пченка ќе помогнат со:

регенерација на клетките што ни помагаат да изгледаме помлади и не заштититуваат од болести

го намалуваат холестеролот

го регулираат протокот на крвта.

Антоцијани

Највпечатлива е бојата на ова растание. Антоцијаните се вид на сложени флавоноиди кои произведуваат сина, црвена и виолетова боја во растенијата. Но исто така имаат придобивка во здравствените мерки со тоа што помагаат при:

регенерација на сврзното ткиво

стабилизација и заштита на капиларите и крвните садови

формирање на колаген

подобрување на циркулацијата.

purple_corn_kernals3

Истражувања и низа студии во врска со виолетовата пченка докажуваат дека таа:

го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести

е моќен анти-канцер агент и го намалува ширењето на ракот

го намалува крвниот притисок

спречува развој и нуди можен лек за дијабетес и дебелина

го намалува крвното згрутчување

штити од атеросклероза

антиоксидансите во крвта ги зголемува.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Во прилог ви препорачуваме рецепт со прав од виолетова пченка за сирови колачи кои ќе бидат вистинска закуска и енергетска бомба за вас.

Состојки:

80гр – органски прав од виолетова пченка

80гр – сирово брашно од хељда или бадем

60гр – урми

15гр – кокосов шеќер

½  – супена лажица прав од ванила

50гр – кокосово масло

1 капка од органско етерично масло од лаванда.

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и бледнајте додека смесата не се соедини.

Откако ќе биде готово ставете ја сместата во калапи за колачи и ставете ги во фрижидер. По неколку часа ќе имате супер енергетски колач за десерт.