21 причина зошто да го користите шеа путерот

2684
Cup of shea butter with shea nuts

Во прилог прочитајте 21 причина зошто да го користите шеа путерот, што е шеа путер и кој шеа путер да го изберете за користење.

vitellaria_paradoxa_ms_6563

Што е шеа путер?

Шеа путерот е суперхрана на кожата која доаѓа од семето на овошје на (кarite) дрво шеј, а тоа е природно богато со витамини А, Е и Ф. Нуди УВ заштита и ја овозможува кожата со есенцијални масни киселини и хранливи материи потребни за производството на колаген. Шеа путерот се користи во Африка и други земји со години за подобрување на кожата и косата.

Придобивки од користење на шеа путер

Хидратација: Концентрацијата на природни витамини и масни киселини во шеа путерот го прави неверојатно за негување и навлажнување за кожата. Тоа често се користи за отстранување на сува кожа и за заштита со природни масла на кожата.

Намалува воспаление: Студија во 2010 година покажа дека, поради неговата цинаминска киселина и други природни својства, шеа путерот е анти-воспалително средство. Може да се користи и при појава на акни.

Нежност на кожата: шеа путерот помага во производството на природен колаген во кожата и содржи олеинска, стеаринска, палмитинска и линоленската киселина кои ја штитат и негуваат кожата за да се спречи сушењето. Со долгорочно користење, многу луѓе тврдат за омекнување на кожата и зајакнување, како и намалување на брчки.

istock_000023639754_large

Употреба на шеа путер:

Шеа путерот е еден од најпознатите природни препарати за природна убавина и се користи секој ден. Може да се користи без пауза и воопшто не е штетен за кожата.

21 употреба на шеа путер:

Сува кожа

Црвенило на кожата

За пилинг на кожата

Брчки

Чешање на кожата

Изгореници од сонце

Се користи како крем за бричење оставајќи ја потоа кожата мазна и нежна

Мали рани на кожата

Испукана кожа

Тврда и испукана кожа на стапалата

Ладно време

Црвенило од ладен ветар

При бременост, растегање на кожата

Убоди од инсекти

За здрава кожа

Мускулна оптеретеност и тензија

Пред и после напорни вежби

Алергија на кожата како од бршлен или даб

Екзема

Дерматитис

Оштетување на кожата од јака топлина

shea-butter-benefits

Каков вид на шеа путер е најдобар за користење?

Најдобар е суров, нерафиниран, органски шеа путер. Има многу рафинирани шеа путери кои нема да ги постигнат истите резултати клако и нерафинираниот.

Совет: нерафинираниот шеа путер има мали грутки и при повторно размачкување тие се топат (така ќе ја распознаете разликата) .

Шеа путерот е корисен за сите, и не мора да барате совет од доктор за негово користиње совен ако не сте алергични на јатки.

organski-si-puter-500x500