Зошто да го користите маслото од семе од грозје за вашата коса

3023

И покрај тоа што можете да го користите и во кујната, маслото од семки од грозје, всушност, има многу корист како третман за вашата коса. Еве зошто да го користите маслото од семе од грозје за вашата коса.

Како и маслиновото масло и кокосовото масло, маслото од семки од грозје е ефикасено како природен крем и балсам за коса. Сепак, масло од семки од грозје ги надминува своите колеги во неговата способност за решавање на проблеми на ослабена коса, губење на косата и првут. Редовната употреба на масло од семе од грозје како додаток на вашите производи редовно на вашата коса ќе ја направи посилна, поздрава и попривлечна.

grape-seed-oil

Хидрантен омекнувач

Маслото од семе од грозје е идеален за хидрантен омекнувач на сува коса, бидејќи е полесен од маслиново масло или маслото од кокос и нема да ја направи вашата коса со чувство на масна кожа. Тоа, исто така е без мирис, и ќе помогне да се спречи разлетувањето на косата. Помага при кршлива коса. Премачкајте ја косата со масло од семки од грозје и оставете ја до десет минути, потоа исплакнете со ладна вода.

Намалува првут и дерматитис

Првут и други дерматолошки состојби предизвикани од сув и ранлив скалп може да се третираат со масло од семе од грозје, кое е полно со хранливи материи кои можат да го негуваат развојот на здрави клетки на кожата. Обидите се со триење на масло од семе од грозје на скалпот со кружни движења, олабавување на кожата.

Намалување на губење на косата

Маслото од семе од грозје, која е извлечено од ладно цедени семки од грозје, содржи антиоксиданси кои може да ви помогнат да го блокираат производството на DHT, хормон кој предизвикува губење на косата. Маслото од семки од грозје, исто така може да се користи како носач за етерични масла кои промовираат релаксација на фоликулите на косата, спречување на губење на косата предизвикано од кортизол, хормон кој кога сте под стрес. Обиди се со мешање на неколку лажички масло од семе од грозје со капка или две од јојоба и тријте го нежно скалпот.

the-secret-to-healthy-hair

Зајакнување на косата

Маслото од семки од грозје содржи витамин Е, антиоксиданси кој помагаат да се изгради ткиво, и линолна киселина, масна киселина која ја промовира раст на косата и кожата. Ако вашата коса е кршлива или слаба, третирајќи ја со масло од семе од грозје може да ви помогне да ја врати својата сила и сјај. Обидете покривање на вашата коса и масажа на скалпот со загреано масло од семе од грозје. Задржете ја крпата околу главата во текот на ноќта, и измијте ги во утринските часови за посјајна и поздрава коса.