Оброк од лен – здраво и органско

2300

Супер здрав оброк за почеток на денот, можете да го подготвите од вечер и да имате спремен доручек за наредното утро.

slika_obrok_len1

Состојки:

  • Лен
  • Сусам
  • Семки од тиква
  • Овесни снегулки
  • Суво грозје
  • Јогурт или млеко со ниска масленост

Семките од лен измијте ги и измешајте ги со иста количина сусам, семки од тиква, овесни снегулки и суво грозје. Добиената смеса прелите ја со јогурт или млеко со ниска масленост и оставете ја да омекне. Додајте цимет, брусница, рогач или портокал по избор.

Состојките кој ги користевме се од палетата на производи на Био Космос. Можете да ги најдете во продавниците на Био Космос, и на веб страната www.biocosmos.mk, како и поголемите маркети Рамстор, Веро, Тинекс, во дм, Марвик, и останатите продавници за здрава храна, исто така можете да ги најдете и во ново отворените маркети Маркт.

Доколку денот ви е исполнет со обврски и немате време за готвење, овој супер доручек можете да го најдете во маркети на Маркт.