ФОЛНА КИСЕЛИНА

973

Ако планирате да останете бремена или сте бремена критично важно е да зимате фолна киселина или синтетичката форма на витаминот Б9. Фолната киселина помага при превентива на развивање на разни неуролошки дефекти кај плодот, исто така дефекти на ‘рбетниот столб и мозокот.

Фолната киселина е Б група витамин кој е многу значаен за општиот раст и развој. Фолната ја има природно во составот на храната претежно во темните зеленчуци. Фолната киселина исто помага телото да ги разградува, употребува и повторно да ги развива протеините што му се потребни. Помага при формирање на црвени крвни зрнца, и формирање на нова ДНА, и превенција против срцеви болести, Алцхајмер болест, тип 2 диабет, и депресија.

Храна богата со овој витамин е спанаќ, блитва, аспарагус, брокула, авокадо, портокал, банана, паста, житарки, леќа, семки и јаткасти плодови.

Био Космос е компанија која произведува широк асортиман на орагнска храна меѓу кои производи се и тестенини, леќа, грав, житарки, семки итн.
Био Космос производите можат да се најдат во сите маркети и лиценцирани продавници ширум нашата држава.

Љубовта кон природата и посветеноста кон холистичкиот животен стил се моја животна определба. Многу, многу години на вегетеријанска исхрана, и во вечна потрага по Совршенството на Буда, овој блог разоткрива аспекти на моето ‘органско сопство‘.