Причини зошто муслите или микс од житарки и зрна е здрав оброк

1103

Сте слушнале порано ќе прочитате и сега дека појадокот е многу важен оброк и не треба да се прескокне. Многу студии имаат покажано дека појадокот има многу бенефиции за нашето здравје, подоброува многу когнитивни функции на нашиот систем, го намалува ризикот на срцеви болести и ги подобрува нивоата на енергија во телото.

Денот треба да го започнеме со јадење на здрава и нутритивно богата храна. Во спротивно би јаделе непотребни калории и би биле гладни еден час подоцна. Што всушност ние треба да јадеме рано наутро? Можеби некој очекува одговорот да биде само овесни снегулки или смути или јогурт. Одговорот е мусли или микс од житарки. Муслите како појадок се богати со влакна и протеини и содржи непреработени овесни снегулки, разни други житарки и микс од зрна.

Овој појадок е многу богат со витамини, железо и магнезиум. Има повеќе комбинации и начини на кој може да се јаде овој микс од житарки и зрна. Најдобро е да одстојат одвечер во јогурт или млеко на пример овесно или бадемово млеко и наутро да е збогати со овошје.

Био Космос има широк асортиман на мусли кои можат да се користат за доручек, а и за друг вид подготовка на храна на пример здрави колачи, бисквити итн. Едни од најпопуларните мусли посебно популарни помеѓу најмладите се Breakfast with Tiffany класични, премиум, со чоколадо и со тропско овошје.
Био Космос производите можат да се најдат во сите маркети и лиценцирани продавници ширум нашата држава.