понеделник, 1 јуни, 2020

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...

Чоколадни пралини со три состојки

Ако сакате да направите едноставен десерт од само три состојки, тогаш искористете го овој рецепт. Потребни состојки: 250 гр крем сирење 500 гр чоколадни бисквити 250 гр чоколадо...

Со што е богато цвеклото?

Овој коренест зеленчук со убава црвена боја има бројни користи по здравјето на луѓето. Цвеклото содржи големи количини на витамин Ц, витамини Б1 и...

Фитнес совети: Пет причини зошто треба да трчате по скали

Сега кога теретаните и фитнес центрите не работат, постои друга алтернатива за оддржување на вашето тело во форма. Достапни ви се скали. Оваа потценета техника...

Четири начини за контрола на големината на порциите

Кога се трудиме да изгубиме повеќе килограми, не е важен само изгледот и комбинацијата на храна, туку и колку често јадеме и во колкави...

Вкусна торта со само две состојки

Иако звучи необично оваа торта што потекнува од Јапонија не бара многу состојки за да ја подготвите. Потребни состојки 500 грама млечно чоколадо Четири јајца Чоколадото растопете во...

Здрави крекери со брокула

Сакате здрава и лесна ужинка што може да ја понесете со себе каде и да одите, а може да ја подготвите и за вашите...

Зошто е добро да се пие кокосова вода

Ароматичната кокосова вода е всушност сокот кој се наоѓа во внатрешноста на младите, зелени и неоштетени кокоси, а се одвојува од нив откако ќе...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...