вторник, 25 февруари, 2020

Природни лекови за изморени очи

Ако по цел ден сте пред компјутер и откако ќе завршите чувствувате печење во очите, тогаш можете на природен начин да си помогнете за...

Зошто кесичката чипс секогаш е полупразна?

Иако го бие лош глас дека не е здрав за јадење, не постои човеч кој барем еднаш не грицкал некаков чипс. Но, дали сте...

Како да го зајакнете имунитетот?

Имунитетот претставува одбранбен механизмот што организмот го користи за да се одбрани од нападот на различни вируси, бактерии, токсини... Со помош на овие совети, обидете...

Како сами да си направите крема против брчки?

Доколку сакате да ја негувате сопствената кожа, грижата треба да започне со здравиот начин на живот, а секој додаток може да биде добредојден доколку...

Природни намирници против анемија

Доколку имате проблем со слабокрвност, тогаш можете на природен начин со овие намирници да ја подобрите анемијата. Добро е да знаете дека анемијата се...

Вкусен вегански чизкејк со малини

Веганската исхрана не треба да значи дека треба да се користат комплицирани и скапи продукти. Доказ за тоа е овој вегански чизкејк со малини. За...

Со оваа диета Адел ослабе 45 килограми

Британската поп дива Адел предизвика бура од реакции поради нејзиниот изглед. Според таблоидите, таа успеала да ослабне дури 45 килограми, по што јавноста беше...

Четири типови на стареење

Секој од нас старее на свој начин, а на овој природен процес му влијаат различни фактори. Единствено што треба да знаеме е дека не...

Како да изберете вистински рачен часовник

Моден детаљ, навика или потреба? За што најчесто го носите часовникот на рака? Без оглед на тоа што мобилните телефони покажуваат точно време, часовникот на...

Храна што ги “брише“ брчките

Дали храната може да го забави биолошкиот часовник и да спречи појава на брчки? Одговорот на експертите е потврден, бидејќи постојат такви намирници што...

ПРОЧИТАЈТЕ

Фрутаријанство – исхрана базирана само на овошје

Фрутаријанство подразбира исхрана заснована само на свежо овошје, со повремено внесување на јаткасти плодови и различни семки. Целта на овој начин на исхрана не...

НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА: Што е ендемија, што епидемија, а што пандемија?

Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека...

Како правилно се користи сув шампон за коса

Една од најголемите грижи на секоја жена, кога косата е во прашање, е изборот на соодветен шампон. Кога немате доволно време за миење и...

Сок од млада коприва: Го прочистува телото и штити од многу болести

Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините...

Коронавирус: Симптоми, превенција, важни информации

Во време кога речиси целиот свет живее во страв од епидемија на коронавирусот, информираноста околу превенцијата и симптомите, како и начинот на пренесување, е...