понеделник, 1 јуни, 2020

Едноставен вегански сладолед

Ако внимавате на калориите, без чувство на вина задоволете ја желбата за слатко разладување. Потребни состојки за приготвување на овој вегански сладолед се: - 450-500...

Со овој едноставен трик јагодите ќе траат подолго

Јагодите знаат за брзо време да се расипат но тоа сега може да го промените благодарение на оваа состојка која ја чувате дома. Во еден...

Десет најдобри природни пробиотици

Кога ќе се спомнат пробиотиците, први мисли кои ни паѓаат на памет се јогурт и подобра дигестија. Но, јогуртот не е единствената храна во...

Зошто водата е најдобар сојузник за нашето здравје

Сите знаеме колку е важна водата за нашето здравје. Таа помага во регулирање на речиси сите процеси во нашето тело. Доколку сте од оние на кои...

Киноа, супер храна за одлично здравје

Киноата е суперхрана која заслужува да добие почесно место во кујната. Одгледувана повеќе од пет века на Андите и нарекувана “златото на Инките“, киноата...

Дали замрзнатото овошје и зеленчук се здрави

Нутриционистот Никола Шубрук тврди дека замрзнатото овошје и зеленчук имаат скоро иста количина на хранливи материи во споредба со свежото. Замрзнатите производи имаат и слична...

Најдобрата пролетна супер намирница

Во атрактивните слатки цреши, се кријат корисни состојки кои придонесуваат за убавина и здравје. Одличен извор се на витамините А, Б1, Б2, Б3, Б6,...

Печени јајца во рерна на кралски начин!

Принцот Чарлс откри рецепт за неговиот омилен појадок на социјалните мрежи – пржени јајца со британско сирење. Принцот Чарлс го сподели рецептот за неговиот омилен...

Го има насекаде – глуварче лек за многу болести

Глуварчето, чиј латински назив е Taraxacum officinale, што во превод значи дива салата,  претставува едно од најраспространетите и лесно достапни растенија на нашето поднебје,...

Зошто е потребен витаминот А?

Витаминот А е првиот откриен витамин, па затоа е именуван со првата буква од латиницата. Припаѓа на групата на витамини растворливи во масти, а...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...