понеделник, 1 јуни, 2020

Палачинки за појадок

Искористете го утрото за викенд за да подготвите нешто едноставно, лесно и вкусно. Палачинките може да ги комбинирате со омилениот крем и овошје или...

Здрави крекери со брокула

Сакате здрава и лесна ужинка што може да ја понесете со себе каде и да одите, а може да ја подготвите и за вашите...

Печени тиквички со кремаст сос

Доколку сакате вкусно и лесно мезе или таков ручек, тогаш може да си направите печени тиквички, коишто може да ги комбинирате со едноставен сос...

Едноставен вегански сладолед

Ако внимавате на калориите, без чувство на вина задоволете ја желбата за слатко разладување. Потребни состојки за приготвување на овој вегански сладолед се: - 450-500...

Брускети со авокадо

Авокадото и неговата кремаста структура е одличен избор за правење различни намази. Може да го направите овој лесен намаз и да го ставите на...

Путер vs маргарин

Дали кога подготвувате нешто за јадење сте го поставиле прашањето, што е подобро – путер или маргарин? Добро е да знаете дека има разлика...

Десет најдобри природни пробиотици

Кога ќе се спомнат пробиотиците, први мисли кои ни паѓаат на памет се јогурт и подобра дигестија. Но, јогуртот не е единствената храна во...

Кое масло е најдобро за готвење?

Ако сте поборник за здрава храна, тогашсигурно внимавате и со какво масло ќе го зготвите вашиот ручек. Не постои универзално правило за тоа кое...

Што е липосукциска исхрана?

Липосукциската исхрана е слична на протеинската диета, а нејзината суштина е во внесувањето доволно масти и протеини и намален внес на јаглени хидрати. Освен...

Веге мафини со боровинки

Одличен рецепт за сите приврзаници на веганската исхрана, и воопшто за сите што сакаат да пробаат нешто различно, здраво и вкусно. Со овие мафини...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...