понеделник, 1 јуни, 2020

Вкусна торта со само две состојки

Иако звучи необично оваа торта што потекнува од Јапонија не бара многу состојки за да ја подготвите. Потребни состојки 500 грама млечно чоколадо Четири јајца Чоколадото растопете во...

Здрави крекери со брокула

Сакате здрава и лесна ужинка што може да ја понесете со себе каде и да одите, а може да ја подготвите и за вашите...

Лесен колач со цреши

Црешите изобилуваат со антиоксиданси, имаат малку калории, и спаѓаат во листата на најдобрите овошни намирници, можете да ги конзумирате свежи, сушени, замрзнати, како компот или чаеви,...

Печени тиквички со кремаст сос

Доколку сакате вкусно и лесно мезе или таков ручек, тогаш може да си направите печени тиквички, коишто може да ги комбинирате со едноставен сос...

Едноставен вегански сладолед

Ако внимавате на калориите, без чувство на вина задоволете ја желбата за слатко разладување. Потребни состојки за приготвување на овој вегански сладолед се: - 450-500...

Со овој едноставен трик јагодите ќе траат подолго

Јагодите знаат за брзо време да се расипат но тоа сега може да го промените благодарение на оваа состојка која ја чувате дома. Во еден...

Сутлијаш – десерт за оние кои сакаат млеко и ориз

Сутлијашот е традиционален десерт што спојува две намирници – млеко и ориз. Потребни состојки: ориз, млеко, шеќер по вкус, пакетче ванилин шеќер, чоколада за готвење,...

Вкусни браунис по рецептот на Џејми Оливер

Доколку сакате колач во којшто ќе доминира чоколадниот вкус и кафената боја, тогаш запишете го рецептот што го има Џејми Оливер. Потребни состојки 250 грама путер 200...

Веге мафини со боровинки

Одличен рецепт за сите приврзаници на веганската исхрана, и воопшто за сите што сакаат да пробаат нешто различно, здраво и вкусно. Со овие мафини...

Црна лимонада за детоксикација и слабеење

Црната лимонада е лесна и едноставна за правење, а е одлична за детоксикација на организмот, зголемување на енергијата и подобар сон. Потребни состојки: Три до четири...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...