понеделник, 3 август, 2020

Идеална шминка за на работа

Eдноставна или светла, воздржана или заводлива – која треба да биде совршена шминка за на работа ако немате специфичен кодекс на облекување? Како да...

Ја знаете ли разликата меѓу антиперспирант и дезодоранс?

Главната задача на антиперспирантите и дезодорансите е да ја неутрализираат евентуалната непријатна миризба на пот, но и да придонесат за намалено потење под пазувите....

Колку брчки е нормално да се има на 20, 30 и...

Кожата во 20-тите Кожата на лицето во тие години не би требало да има брчки. Ако некоја почнува да се појавува пред триесеттата година од...

Со цимет против вишок килограм и висок шеќер во крвта

Циметот е зачин што има значајна улога во борба против вишокот килограми, а бројни истражувања покажуваат и дека е важен за контрола и на...

Трикови што ќе ви помогнат парфемот да ви трае подолго

Со помош на овие едноставни трикови ќе може да уживате во вашиот омилен парфем многу подолго од обично: Нанесете хидратантна крема или лосион Лосионите и кремите...

Како најлесно се отстранува црвен кармин?

Доколку сакате да носите темен или водоотпорен кармин, тогаш сигурно се соочувате со проблемот како да го отстраните. Но, постојат трикови што би можеле...

Зелено кисело млеко – “чистач“ на црниот дроб

Доколку имате проблеми со црниот дроб, тогаш овој природен рецепт би можел да ви помогне да ја регулирате состојбата. Исто така, рецептот може да...

Ароматични пилинг маски за раце

Кожата на рацете има потреба од посебна грижа во текот на зимските месеци. Освен топлите ракавици и кремовите за интензивна нега, зимно време, исто...

Трик за супер брзо сушење лак на нокти

Дали ви се случило некогаш да ги излакирате ноктите, па со часови да се плашите да фатите нешто за да не го уништите лакот?...

За чиста кожа на грбот – сол, шеќер и лимон

Исто како и за кожата на лицето, треба да се грижиме соодветно за кожата на задниот дел биде брилијантна и експлозивна. Лесно можеме да...

ПРОЧИТАЈТЕ

Како да се изборите со кариесот на забите?

Скоро и да нема човек кој барем еднаш во животот не се соочил со кариес на забите. И покрај редовната орална хигиена и посета...

Житарка што им го одзема тронот на киноата и овесот како извор на протеини

Оваа житарка е богата со протеини и растителни влакна, овозможувајќи здраво срце затоа што содржи многу малку маснотии, па затоа треба да стане вашиот...

Компир против главоболка, суво грозје против притисок

Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби е да појдете...

Како правилно да ја користите кремата за сончањe

Најдобрите светски стручни лице за кожа и превензија од рак советуваат како правилно да користите крема за сончање и која навика морате да ја...

Позитивниот став го продолжува животот

Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле...