вторник, 25 февруари, 2020

Педикир со сода бикарбона во домашни услови

Грижата за стапалата не смеете да ја занемарите во зимските месеци, бидејќи пролетта и топлото време ќе дојдат побрзо отколку што сте очекувале. Без оглед...

Kако да се грижите за вашите трепки

Заводливиот поглед на филмска ѕвезда не е само прашање на добра шминка. Правилната нега е основна, бидејќи ниту една шминка нема идеално да ги...

Како до долги и здрави нокти

Долги и здрави нокти се императив за секоја женска рака. Со помош на овие совети, ќе можете и вашите раце да ги красат токму...

Како правилно да ја одржувате хигиената на забите

За правилна хигиена на вашите заби треба да одберете мека четкичка, со што поголем број на влакна, за да не ги иритирате непцата. Стоматолозите велат...

Пркосете му на стареењето со оваа храна

Сите сакаме колку можеме да го одложиме, забавиме и да го направиме помалку забележителен процесот на стареење. Храната може да игра голема улога во тоа,...

Од што побелува косата?

Дерматолозите сметаат дека побелувањето на косата не секогаш може да се поврзе со доживеан стрес. Косата ја добива својата боја со помош на меланин, истиот...

Домашна маска за коса од само две состојки

Негата на косата не мора секогаш да подразбира одење во салон или користење на скапи препарати. За оваа маска за регенерација на косата, потребни ви...

Како да ја надминете зависноста од шеќер?

Шеќерот е една од намирниците со празни калории и како таков може да создаде зависност, тврдат нутриционистите. Наглите промени на нивото на шеќерот, кои се...

Како да ја одржите постигнатата тежина?

Ако некогаш сте држеле диета или сте биле на некој посебен режим на исхрана, сигурно сте се соочиле со предизвици не само додека траел...

Чудотворен напиток од грејпфрут и јаболков оцет што ги намалува масните...

Нарингенинот е антиоксиданс (флавоноид) кој се наоѓа во грејпфрутот, но и во другите цитрусни овошја. Тој покрај антиоксидативните својства има и дополнителна моќ да...

ПРОЧИТАЈТЕ

Фрутаријанство – исхрана базирана само на овошје

Фрутаријанство подразбира исхрана заснована само на свежо овошје, со повремено внесување на јаткасти плодови и различни семки. Целта на овој начин на исхрана не...

НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА: Што е ендемија, што епидемија, а што пандемија?

Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека...

Како правилно се користи сув шампон за коса

Една од најголемите грижи на секоја жена, кога косата е во прашање, е изборот на соодветен шампон. Кога немате доволно време за миење и...

Сок од млада коприва: Го прочистува телото и штити од многу болести

Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините...

Коронавирус: Симптоми, превенција, важни информации

Во време кога речиси целиот свет живее во страв од епидемија на коронавирусот, информираноста околу превенцијата и симптомите, како и начинот на пренесување, е...