вторник, 10 декември, 2019

Јасмин ориз е здрав прилог

Исто така познат како Тајландски миризлив ориз, долго-грануларен јасмин ориз дуплира задоволството во јадењето со својот вкусен вкус и карактеристична цветна арома. Во следниот...

21 причина зошто да го користите шеа путерот

Во прилог прочитајте 21 причина зошто да го користите шеа путерот, што е шеа путер и кој шеа путер да го изберете за користење. Што...

Лукума – зошто е корисна

Лукума е супер овошје што се јадело од страна на Перуанците од 200 г.н.е., но модерната наука сега навлегува во истражувањето колку хранливи материи...

Придобивки од виолетова пченка

Виолетова пченка e суперхрана од античките Анди, чиe чудо е откриенo од страна на Инките одамна и продолжува да се открива нејзината придобивка во...

Бао баб – Топ придобивки за здравје и убавина

Бао баб е 100% природно и органско супер овошје од Африка. Тоа е единствено овошје во светот кое се суши на гранка, производувајќи суперхрана...

Фалафел рецепт

Фалафел е топчиња од наут со зачини. Фалафелот е традиционално јадење во Египет и Блискиот Исток, најчесто се служи со многу свежи салати, туршија...

Зелено кафе e хранлив додаток во исхраната

Што е зелено кафе? Зелено кафе е хранилив додаток во исхраната кој го добиваме од зрна кафе во нивната природна (не-печена) форма. Овој чист додаток...

Што е амалаки?

Што е амалаки? Амалаки, попозната како амла или индиско цариградско грозје, се смета за една од најмоќните подмладителени билки во Ајурведата. На старо индиски...

Придобивки од исхрана со тиква

Тиквата е многу повеќе од креативна декорација за Хеловин. Таа е важен дел од нашата исхрана полна исклучително со хранливи материи-густа храна, што значи дека...

17 здравствени придобивки на користење на ванила

Може да ви изгледа изненадувачки но придобивките од екстрактот од ванила или неговата сурова употреба може да биде од корист на вашата кожа, како и...

ПРОЧИТАЈТЕ

Сирупот од меласа во ново пакување

Меласата од шеќерна трска е густ, темен сируп, кој се добива при процесот на обработка на шеќерната трска. Овој сируп ги содржи сите витамини...

Нови вкусови на тофу!!

Нови вкусови на тофу: Тофу натурал, Тофу пржено со чили Тофу со соја сос Купете и пробајте ги нашите нови вкусови на тофу на: - http://www.biocosmos.mk/macrobiotic/tofu-and-seitan

Голем избор на органски и безглутенски баршна!!

Голем избор на органски и безглутенски брашна: -Бадем -Интегрален ориз -Просо -Хељда -Овес -Костен -Кокос -Наут Купете и пробајте ги нашите органски безглутенски брашна на: - http://www.biocosmos.mk/organic/organic-flour

НОВО, ЗДРАВО и ВКУСНО!! Овесни каши

Пробајте ги новите органски и конвецнионални овесни каши за вашиот појадок нека биде здрав и вкусен 😁 Неколку бенефити на овесните каши се: -Тие се извор на влакна. -Тие...

Органско јојоба масло во ново пакување!

Од сега органското јојоба масло во ново пакување, и се повеќе луѓе го користат ова масло бидејќи: - Ја враќа природната влажност и еластичност на...