Забрзајте го метаболизмот на природен начин

by • September 24, 2016 • MyLife, Здравје, Исхрана, ФитнесComments Off on Забрзајте го метаболизмот на природен начин1340

Забрзајте го метаболизмот на природен начин, бидејќи метаболизмот е процес со кој калориите од храната се претвораат во енергија. Луѓето кои сакаат да ги изгубат килограмите прават голема грешка, бидејќи не јадат редовно или ги прескокнуваат оброците. На тој начин сметаат дека килограмите ќе исчезнат, а не се свесни дека така придонесуваат во забавувањето на метаболизмот. Едноставно, телото стравува дека ќе остане без храна и на тој начин се штити. На телото му е потребна секојдневна активност и многу вода за да го забрза метаболизмот, но потребни му се и намирници кои ќе придонесат за овој процес.

pomaranca-za-zdravje-2

Намирници кои ќе го забрзаат метаболизмот

Портокал

Портокалите имаат ниско ниво на калории. Го подобруваат имунолошкиот систем и му даваат на организмот витамин Ц. Одлични се за намалување на тежината и забрзување на метаболизмот. Исцедете си свеж сок од портокал.

Грејпфрут

Грејпфрутот секогаш треба да биде на вашата листа. Тој е одличен во забрзувањето на метаболизмот. Употребувајте секој ден грејпфрут, можете да го излупите и да го јадете за појадок, но ако немате време, тогаш можете да си направите свежо цеден сок од грејпфрут и да го носите со себе (на работа или училиште). На овој начин ќе му дарите сила и енергија на вашете тело.

Зачини

Ако сакате да го забрзате метаболизмот, тогаш не смеете да ги заборавите зачините. Многу диете ги забрануваат зачините, но тоа не смее да се случи. Многу добро е познато дека солта не е полезна во големи количини, бидејќи е неполезна за здравјето. Но, тоа не значи дека треба да се откажете од останатите зачини кои можат да придонесат за забрзување на метаболизмот. На пример, семето од синап (од кое се добива сенф) ќе го зачини јадењето и ќе го забрза метаболизмот. Ѓумбирот ќе ви помогне да го подобрите варењето на храната. Куркумата ќе придонесе во намалување на мастите и забрзување на метаболизмот.

25-researchersu

Пикантни пиперчиња

Можеби не сте љубител на лутите пиперчиња, но треба да знаете дека се одлични во борбата со килограмите. Лутите пиперки содржат капсаицин, кој е задолжен за губењето на килограмите, бидејќи го забрзува метаболизмот. Лутото нема да ви наштети, лутото може само да ви помогне. Пикантните пиперчиња треба да се внесуваат во организмот ако имате проблеми со стомакот, ако имате чир, ако имате батерии итн.

Цимет

Циметот треба да биде присутен секојдневно, не смеете да го додавате само во одредени рецепти. Една лажица цимет на ден е доволна за да го забрзате метаболизмот. Циметот го регулира шеќерот во крвта, а кога шеќерот во крвта е во рамнотежа, тогаш енергијата е очигледна.

Јаболков оцет

Киселата храна помага во согорување на мастите. Јаболковиот оцет ќе го поттикне метаболизмот, бидејќи ензимите кои ги содржи се од клучно значење. Направете вкусна салата со јаболков оцет и задоволете ја потребата за храна. Исто така, се препорачува во чаша вода да ставите една лажица јаболков оцет, овој напиток треба да го внесете во организмот 30 минути пред секој оброк. Забрзајте го метаболизмот со помош на јаболковиот оцет.

meh-ro319

Јаболка

Јаболкото е богато со хранливи материи, тоа содржи и пектин. Пектинот ја спречува апсорбцијата на масти. Јадете органски јаболка, бидејќи кората на јаболката е неверојатна за здравјето. Направете си вкусен сок од јаболка или изедете јаболко за појадок (но убаво џвакајте).

Круша

Крушата е полезна исто како јаболкото. Крушата содржи пектин како и јаболкото, поради тоа е одлична за појадок или ужина. Забрзајте го метаболизмот и изгубете ги килограмите.

Банана

Бананите се богати со растителни влакна, на тој начин ќе ве држат подолго време сити. Јадете банани за појадок или банани за ужина. Не заборавајте дека бананите содржат малку калории, поради тоа можете да јадете банани додека не почувствувате ситост.

coconut-oil

Кокосово масло

Една лажица кокосово масло на ден, помага во забрзување на метаболизмот и губење на килограмите. Додадете го во јадењата кои ги подготвувате, бидејќи е лесно сварливо. Изгубете ги мастите кои се таложат и претворете ги во енергија.

Ленено семе

Омега 3 масните киселини и растителните влакна ќе ве одржат сити подолго време. Поради тоа ленено семе употребувајте го секојдневно. Поттикнете го метаболизмот на природен начин.

Производи на Био Космос можете да ги најдете во продавниците на Био Космос, и на веб страната www.biocosmos.mk, како и поголемите маркети Рамстор, Веро, Тинекс, во дм, Марвик, и останатите продавници за здрава храна, исто така можете да ги најдете и во ново отворените маркети Маркт.

Pin It

Related Posts

Comments are closed.