Како да се готви со тофу

by • October 25, 2016 • MyLife, Актуелно, Живот, Здравје, Исхрана, РецептиComments Off on Како да се готви со тофу960

Створен од соја зрна, тофуто е хармонична состојка која усвојува вкус на зачини и сосови кои се користат во самото готвење.

Тофуто доаѓа во бројни сорти и текстури и е одличен протеин кој може да се јаде во голем број на диети. Бидејќи тофуто е, исто така, ниско ниво на заситени масти, може да стане дел од вашиот секојдневен оброк иако не сте на вегетаријанска диета.

Тофуто доаѓа во два вида – традиционален (кинески стил) тофу и јапонски стил “свилен” тофу. Свилениот тофу е помек од традиционалниот тофу и иако доаѓа во различни нивоа на цврстина, па дури и екстра-цврстата сорта е помека. Поради својата “млечна” конзистентност, свилениот тофу е идеален за додаток во смутија, создавајќи крем сосови, или за други рецепти, кога сакате потечен резултат. Традиционалниот тофу, исто така доаѓа со различни нивоа на цврстина: мека, цврста, и екстра цврста. Што поцврсто тофу, толку помала влага содржи и повеќе мариниран ќе биде во можноста да ги апсорбира. Традиционалниот тофу е добар да се јаде потпржен, или печен.

Тофуто доаѓа спакуван во вода, секогаш е добра идеја да се исцеди вишокот на вода откако ќе го отворите. Доколку рецептот по кој што сте решиле да го готвите тофуто има посочено да се исцеди, тогаш ставете ги исечените делови на тофуто под хартиена крпа и притиснете ги под тежок предмет како на пример даската за сечење, оставете така 30мин. Немојте да го стискате свилениот тофу, бидејќи ќе се распадне поради неговата мекост.

d41a35dccd0a2506f0afa07859f7999e

Пример за секојдневна употреба:

Во вашата омилена сезонска салата додадете тофу. Тофуто отворете го и исцедете, потоа во малку загреана тава со маслиново масло, претходно исечените коцкички тофу ставете ги да се потпечат, по 10 мин ставете свеж или сушен боилок по желба. Чекајте да се олади и измешајте го со вашата салата. Пријатно јадење.

Pin It

Related Posts

Comments are closed.