Што е амалаки?

by • November 1, 2016 • MyLife, Актуелно, Без глутен, Живот, Здравје, Исхрана, Уметност на живеењеComments Off on Што е амалаки?1128

Што е амалаки? Амалаки, попозната како амла или индиско цариградско грозје, се смета за една од најмоќните подмладителени билки во Ајурведата. На старо индиски амалаки значи “хранител” и традиционално се препишувала за зајакнување на имунолошкиот систем.

Амалаки е мало дрво кое оригинално расте во тропската југоисточна Азија, вклучувајќи ги Индија, Пакистан, Шри Ланка, Малезија и Маскаренските Острови.

Зошто да користите амалаки? – Доколку имате една од овие состојби амалаки се препорачува

Запек

Депресија

Дијабетес

Хемороиди

Хепатитис

Висок холестерол

Хипогликемија

Проблеми со варењето на храната

Инфламаторни состојби на гастроинтестиналниот тракт

Пореметувања во уринарниот тракт

Амалаки традиционално ја користеле за да ги излечат сите овие симптоми како и за покачување на имунитетот и при настинка.

zrii-malaysia-singapore-launch-mlm-halal-amalaki-juice-business-opportunity-join-now-get-best-price-amla-the-potent-alternate-medicine

Предности и здравствени ефекти

Амалаки е силен природен антиоксиданс кој содржи високо ниво на витамин C. Тоа е една од причините зошто е толку силен имунолошки засилувач.

Амалаки обезбедува поддршка и исхрана на дигестивниот тракт, кожата, артериите и црниот дроб.

Лековитите својства на амалаки се прошируваат во сите ткива. Таа, исто така има способност да ја зголемува енергијата, имунитет и плодноста.

5 од 6 основни вкусови

Амалаки е добро позната меѓу ајурведските лекари како единствената храна која содржи пет од шесте основни вкусови: кисело, слатко, горчливо, луто, и адстрингентно. Изоставува само солен вкус. Ова е важна работа, бидејќи во Ајурведата, балансирана исхрана треба да ги содржи сите шест вкусови во секој оброк да се создаде оптимално здравје.

vine-vera-reports-new-superfood

Како да ја додате амалaки во вашата исхрана

Ако имате амалаки во прав, се меша 1/4 до 1/2 лажичка во топла вода еднаш или двапати дневно или како што е наведено од страна на вашиот здравствени услуги.

Друг начин да се амалаки е преку хербален џем направен од база на амалаки комбинација со шеќер, мед, топен путер, масло од сусам, овошје и зачини. Џемот може да се земе само по себе, да се меша во млеко или вода, или да се мачка на тост. Вообичаената доза е 1 до 2 лажички, еднаш или два пати дневно.

Доколку ја имате кандирана може да биде дел од вашата секојдневна ужина.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.