15 употреби на нане кое можеби не сте ги знаеле

by • November 7, 2016 • MyLife, Актуелно, Без глутен, Живот, Здравје, Исхрана, Рецепти, УбавинаComments Off on 15 употреби на нане кое можеби не сте ги знаеле1244

Bистинскo ботаничкo чудо, нането е многу едноставно за грижа, а неговиот пријатен мирис е добредојден во секоја градина. Најдобриот дел на оваа растение е неговата широка корисност. Нането се користи како вкусен прилог за храна, здрав чај, мирисни потпури и спреј против инсекти. Нането исто така има благотворно дејство и анестезиски својства со кое го прават одлично да се вклопи во домашни производи за нега на тело. Нането е лесно да се расте, а добивате придобивка од истото во текот на целата година.

Погледнете 15 употреби на нане кои можеби не сте ги знаеле.

2303_mint-bergamot-hand-cream_hi-res_2

1. Растењето на нане во вашиот двор и градина ќе го прошири неговиот смирувачки мирис и ќе ја преполни градината со корисни инсекти. Нането е богат со нектар и полен и ќе стане брзо и лесно достапен за корисни бубулки како што е пчелата.

2. И покрај тоа што ги привлекува добрите бубачки, нането ги одвраќа сите “лоши” бубачки како што се муви и мравки.

3. Ќе ги спасите вашите миленичиња од досадните болви. Направите микс од 2 китки свежо нане, 1 китка свежа мајчина душица и 1 китка свеж пелин. Сето тоа ставете го во мало платнено ќесе и сместете го под или до омиленото лежиште на вашиот миленик.

orange-mint-container

4. Чувајте го вашиот дом да мириса свежо со додавање на неколку капки етерично масло од нане до вашите омилени домашни прочистувачи. Обиди се и да го користите за употреба за чистење на подовите, тоа е добро за дрво, бетон или подови со плочки: Разредете чаша бел оцет во 3л вода и додадете 3 до 5 капки од нане етерично масло.

5. Нането е супер освежувач во ладени пијалоци. Додај гранче на свежо нане да отстои во вода или обичен ладен чај, нека седат 30 минути или повеќе, и послужите со мраз. Ако уживате во коктели, се меша свежо нане во домашно мохито.

6. Уживајте во интересен пресврт на готвењето на зеленчукова мешавина со додавање на свежи или сушени сецкани нане листови на грашок, боранија, моркови или карфиол во последните две минути на готвење.

201204-xl-peas-and-pea-shoots-with-spring-onions-and-mint

7. Измешајте 2 лажици ситно сецкани свежи нане лисја во чоколадно тесто за колачиња и печете како и обично и ќе добиете убаво нане освежување во десертот.

8. Не мора да се потпираате на минт мастиките за џвакање или бонбони да го освежите вашиот здив. Еден лист од вашето омилено нане може да ве ослободи од лошиот здив. Едноставно џвакајте го листот.

9. Чај од нане е одличен начин да се олесни тегоба во стомакот. Нането помага при смирување на дигестивниот тракт и го олеснува варењето, цревните гасови и стомачните грчеви.

mint-tea1

 

10. Обидите се со оваа домашна мешавина да помогнете при смирување на иритација на дијафрагмата, кој може да предизвика икање: Ставете една чаша млака вода, а потоа додадете неколку капки свеж сок од лимон, малку сол и неколку нане лисја.

11. Пареа од нане може да помогне во чистење на синусите и застој како и борбата против инфекции. Во тенџере водата кога ќе зоврие, додадете неколку капки на нане есенцијално масло и потпрете се врз тенџеререто, ставете крпа над вашата глава. Дишете над пареата на нането. Пареата на нането исто помага при чистење на лицето и отварање на порите.

12. Нане есенцијално масло може да го зголеми вашето расположение и да се намали чувството на гадење. Едноставно додадете неколку капки на чисто марамче и дишат во него.

ea0917_mint-julep_s4x3

13. Нанесете неколку капки етерично масло од нане во вашиот дом да ве ослободат од мигрена, состојките во нане маслото се познати по смирувањето на мускулните грчеви. Можете исто така да направите едноставна облога за да се ослободите од главоболка: Ставете 3 чаши топла вода и во нив 3 чајни ќеси од нане. Во покриен сад нека одстојат 5 до 7 минути; отстранете ги кесички со чај и додадете мраз. Ткаенина или газа натопете ја во ладниот чај и ставете ја на вашето чело.

14. Нане смирува болки во нозете благодарение на својствата за олеснување на болка во соединението на нане. Нане, исто така, предизвикува чувство на ладење, совршен за пилинг на нозете. Пробајте со следното: Комбинација 1 чаша морска сол, 1/3 чаша маслиново масло и 6 капки нане есенцијално масло. Пилинг за стапала и исплакнете.

15. Нането ја лади и освежува кожата, со што нане е корисна билка да ја имате во текот на летото. Користете го за да се олесни болката од изгореници со правење на јак нане чај и ладете го во фрижидер неколку часа. За да го користите, треба да се применува нежно до изгорената површина натопено со памук.

mintsmoothie_1

Pin It

Related Posts

Comments are closed.