Здравствени придобивки на кардамон

by • December 26, 2016 • MyLife, Актуелно, Без глутен, Биокосмос производи, Живот, Здравје, ИсхранаComments Off on Здравствени придобивки на кардамон1394

Кардамон е зачин кој потекнува од Индија, Непал и Бутан. Денес, тој е достапен во повеќето тропски места во Азија, вклучувајќи ги Индија, Кина, Бутан, Виетнам, Малезија, Јужна Кореја и Јапонија. Се смета за крал на зачините и е еден од најскапите зачини на пласман на третото место, после шафранот и ванилата.

Се верува дека одгледувањето на кардамон започнува во тропската и влажна клима на Западените Гати во Индија. Во ботаничка смисла, тој му припаѓа на семејството на Zingibercease и научно име му е Elettaria cardamomum. Постојат два главни видови или подвидови на кардамон. Нивните научни имиња се Elettaria, кој се нарекува зелен или вистински кардамон и Amomum, која се вика за црн, бел или црвен кардамон.

Кардамон се наоѓа во форма на мали мешунки со црно семе внатре. И семиња и мешунките даваат пријатен мирис и вкус. Затоа, тие се користат како мастери за арома во индиската кујна. Неговата употреба не е само ограничена на лути и зачинети јадења; семето, исто така, се додава на десерти и пијалаци за дополнување на сладок вкус. Кардамон чај е многу познат пијалак, заедно со ѓумбир чај, во Индија.

Во Индија, кардамон традиционално се смета како трева и е еден од состојките во Ајурведата (древната индиска наука на медицината и начинот на живот) и традиционалната кинеска медицина. Се верува да биде лек за забите и инфекции на непцата, проблеми со грлото, застојот на белите дробови, белодробна туберкулоза, воспаление на очните капаци, гастроинтестинални нарушувања, распаѓање на бубрезите, и камења жолчката, а исто така се користи како противотров за отрови.

growing-cardamom-2_mini

Здравствени придобивки на кардамон

Кардамон е идеален зачин со многу здравствени придобивки. Од најпопуларните и познати здравствени придобивки се наведени подолу.

Анти-канцерогени својства:

Рак, особено рак на дебелото црево, е една од водечките причини за смрт во светот. Зголемувањето на цената на конвенционалната терапија на рак, а потоа и несакани ефекти ги охрабруваат научниците да бараат алтернативни решенија кои се одржливи. Студии спроведени од страна на Националниот институт за рак во Калкута покажале дека исхраната кардамон имала позитивен резултат во борба против рак на дебелото црево до степен на 48%.

Добро за здравјето на кардиоваскуларниот систем:

Научните истражувања спроведени во Одделението за фармакологија и Фармацевтски производи на Колеџот за фармација, Саудиска Арабија, покажаа дека употреба на  кардамон за кардиоваскуларни заболувања резултираше со пониски чукање на срцето или контролиран ритам, и контрола на хипертензијата.

Контрола на холестеролот:

Во кардамон се наоѓаат микронутриенти кои може да се спротивстават на порастот на мастите во телото. Во експериментите спроведени во фармакологија и токсикологија во Хиндустан ензими од кардамон биле спроведени на глувци, кои се хранат со високо-масна исхрана. На антиоксидансните ензими имало влијание врз нивото на холестерол и помогнало значително да се контролираат.

healthhub-mainarticle-760x375-benefits-cardamom-min

Анти-депресиви:

Кардамон веруваат дека поседува антидепресивни својства. Неговото етерично масло е едно од главните масла што се користи во ароматерапијата. Тоа може да се користи не само за депресија, но исто така и како лек за разни други болести кои се случуваат од стомачни пореметувања до белодробни заболувања.

Лекување на уринарни нарушувања:

Во Ајурведата, кардамон се користи како лек за болести на уринарниот тракт и инфекции, како што цистит, нефрит, и гонореја.

Заштита од гастроинтестинални заболувања:

Кардамон, вообичаено се користи во Ајурведата, кинеска медицина како лек за гастроинтестинални заболувања. Екстракт од меранол од кардамон е компонента која помага во контролирањето на гастроинтестинални нарушувања, како што киселост, гасови и грчеви во стомакот. Студии спроведени заклучиле дека извлечените етерични масла од кардамон покажале позитивни ефекти на гастроинтестинални заболувања.

Антимикробни својства:

Многу милениуми, се мислело дека кардамон поседува својства за борба против инфекција. За модерната наука, тоа значи дека кардамон содржи антимикробни својства. Експериментите се спроведени на испарливи екстракти од кардамон. Било забележано дека на маслата од кардамон биле во можност да го инхибираат растот и ширењето на некои од многу опасни микроби, кои редовно предизвикуват труење со храна.

Анти-спазматични својства:

Мускулни грчеви, често се пријавени од страна на постарите луѓе. Ненадејна контракција на мускулите ги предизвикува овие грчеви. Постои истражување кое заклучило дека кардамон може да се користи како контролна мерка за мускулни грчеви и помош при истите.

cardamom11

Стоматолошки заболувања:

Кардамон се користи во Ајурведата како и традиционалната кинеска медицина за справување со проблеми со забите многу векови наназад. По пронаоѓањето на антибиотиците, било откриено дека овие антибиотици имаат мешани резултати, како и несакани ефекти. Некои несакани ефекти вклучуваат инхибиција на пријателски пробиотични бактерии кои живеат во цревата. Сепак, употребата на зачини, од друга страна, е идеална, бидејќи тие ги инхибираат само инфективни микроорганизми, а не пробиотски бактерии.

Антиастматичносот:

Кардамон, исто така може да се користи како лек за астма и други респираторни проблеми. Една студија покажа дека суров екстракт од кардамон биле доволно ефикасни за состојбите. Тие, исто така, биле ефикасни во предизвикување на релаксација на ткивата на трахеална.

Анти-воспалителни својства:

Според Ајурведата, кардамон е добро за мускулите и болки во зглобовите. Понови експериментални докази укажуваат дека кардамон има анти-воспалителни и анти-канцерогени својства.

Детоксикација:

Метаболичките процеси во нашите токсини прават ослободување на телото и слободните радикали, кои треба да бидат поништени и испуштени надвор за да останат здрави. Инаку, овие акумулираните токсини може да предизвикаат неколку болести, вклучувајќи рак и предвремено стареење. Кардамон е познат за да дејствува како состојка за детоксикација.

Подобрена циркулацијата на крвта:

Во традиционалните терапии како што се аромотерапија, кардамон се користи за лекување на симптомите на астма и бронхитис, преку подобрување на циркулацијата на крвта во белите дробови. Кардамонот е ефикасен во промовирање на циркулацијата на крвта во телото.

Добро за гадење и повраќање:

Традиционално, кардамон се користи како лек за гадење. Кардамон е ефикасен тоник и стимулант и е добар за смирување на чувство на гадење и повраќање.

Афродизијачки својства:

Од кардамон се добива сладок вкус, што традиционално се верува дека поседува афродизијачки својства. Не само што кардамон се смета како афродизијак, но тој, исто така, се верува дека има лек за импотенција и предвремена ејакулација.

Cup of coffee and cardamom

Болки во грлото:

За болки во грлото, кардамон делува како добар лек. Кардамон и цимет и може да се варат во вода и може да се користи за гаргара секое утро за контрола на болни болки во грлото.

Икање:

Икањето може да биде многу досадно, особено за децата. Кардамонот е уште еден многу ефикасен правен лек. Земете неколку парчиња на кардамон и сварете ги во вода. Со пиење на оваа вода, може да се ослободи од икање.

Освежувач на здивот:

Kардамон парчиња и семето може да се џвака и послужи како освежувач за здив. Не  е чудно што што етерично масло од кардамон се користи како популарна состојка во гумите за џвакање.

cardamom-the-queen-of-spices

Pin It

Related Posts

Comments are closed.