Јасмин ориз е здрав прилог

by • January 10, 2017 • MyLife, Актуелно, Биокосмос производи, Живот, Здравје, Исхрана, Уметност на живеењеComments Off on Јасмин ориз е здрав прилог1189

Исто така познат како Тајландски миризлив ориз, долго-грануларен јасмин ориз дуплира задоволството во јадењето со својот вкусен вкус и карактеристична цветна арома. Во следниот ќе дознаеме зошто јасмин ориз е здрав прилог.

Хранлива вредност

Една чаша варен јасмин ориз содржи 4,2 гр протеини, 44,5 гр јаглехидрати, околу 200 калории, 0,63 гр влакна, 2,3 мг ниацин, 0.26 мг тиамин, 1,9 мг железо и 11,8 мцг селен. Вкупните масти изедначени 0,44 гр. Јасмин ориз бележи како “добар” извор на ниацин, тиамин, железо и селен, бидејќи во варен производ се движи помеѓу 10 и 20 проценти од препорачаната дневна количина. Јасмин ориз, исто така, обезбедува витамини Б1 и Д.

Здравствени придобивки

Кога се комбинира со пиење многу вода, јадење јасмин или било која друга сорта ориз – особено целото зрно – спречува запек. Бидејќи јасмин ориз содржи фер износ на нерастворливи влакна, може да има корист на варењето на храната преку помагање на храната брзо да се движи преку гастроинтестиналниот тракт и ја омекнува столицата. Витамините и минералите во јасмин ориз и користат на кожата, може да помогне во спречување на одредени видови на рак и да обезбеди брза енергија, од содржината на комплексените јагленихидрати.

jasmine-rice

Ниско-протеинска храна

Oризот е полн со некои витамини и хранливи материи, но при протеините е “скромен”, според Меѓународниот центар за истражување, и покрај осумте аминокиселини кои ги содржи. Јадење храна што содржи есенцијални амино киселини кои не се произведуваат во човечкото тело е од клучно значење за одржување на здравјето, функционирање на мускулите и метаболизмот.

Се здобиваме со миниерали

Минералите можат да помогнат во структурата на вашето тело за да тоа добро функционира. Вашето тело има потреба од мала количина на минерали, за биде од клучно значење на здравјето на вашето тело. 1 шоља порција јасмин ориз содржи 84 милиграми магнезиум  и 162 милиграми фосфор.

Pin It

Related Posts

Comments are closed.