петок, 3 април, 2020

ИСХРАНА

Кое овошје придонесува за подуен стомак?

Овошјето е здраво, полно со витамини и одлична замена за нездравите грицки и слатки. Сепак, преголема количина и од оваа здрава намирница има свои...

Намирници што го спречуваат развојот на канцерогени клетки

Храната може да биде и отров и лек, треба само да знаете кога, како и кои намирници да ги употребувате. Помеѓу изобилието на здрава...

Ф’стаци го забрзуваат метаболизмот, снижуваат холестерол го забавуваат стареењето

Делуваат егзотично и вкусно, а ги има речиси во секоја продавница. Ф`стаците се најздрави грицки кои го забрзуваат метаболизмот, го снижуваат холестеролот и го...

Невен – билка со драгоцени лековити својства

Невенот е еден од најлековитите цветови кој има значајно присуство во балканската народна традиција и често го користеле како средство за спречување на инфекции,...

ПРОЧИТАЈТЕ

Природни лекови што се борат против високиот притисок

Доколку имате проблеми со високиот крвен притисок, тогаш најпрво треба да се консултирате со лекар. Но, и со помош на некои природни лекови може...

Лаванда како лек за главоболка, несоница, стрес

Лавандата вообичаено се користи во производството на парфеми и козметика, во фитотерапијата, како и во кулинарството. Сушените цветови од оваа ароматична билка создржат есенцијално масло...

Започнува летното сметање на времето – како тоа влијае на нашето здравје

Летното сметање на времето во започнува вечерва во 2:00 часот по полноќ кога стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час, односно наместо...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Skopje
scattered clouds
5.7 ° C
7.8 °
4 °
69 %
1kmh
29 %
пет
11 °
саб
11 °
нед
14 °
пон
15 °
вто
15 °

ФИТНЕС

Совети за вежбање дома

Вежбањето ќе ви ја зголеми самодовербата, ќе направи да изгледате одлично, ќе ви даде повеќе...

Наизменично постење – популарно кај луѓето кои сакаат да изгубат телесна тежина

Постот е практика која вклучува потполно воздржување од јадење или избегнување на одредена храна за...

Со вежбање можете да почнете на која било возраст

Физичката активност добро влијае во која возрасна доба и да сте, сè додека е прилагодена...

Кога е подобро да го прескокнете тренингот?

Многупати сме прочитале дека ако нема потреба од тоа, најдобро е да не го пропуштаме...

Совет за совршено утро од Јелена Ѓоковиќ

Сопругата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, Јелена е поборник за здрав начин на живот, па...