Здрава домашна нутела од четири состојки

349

Нутела стана синоним за чоколаден крем во којшто уживаат луѓето ширум светот. Но, оние кои внимаваат што јадат, тогаш бараат некоја поздрава варијанта без да имаат грижа на совест додека јадат.

Овој рецепт е токму за нив:

300 грама печени лешници

120 грама мед

40 грама какао

10 лажици вода

Печените лешници ставете ги во блендер и убаво измешајте. Во посебен сад ставете ги останатите состојки и додадете го во смесата со блендирани лешници. Кога ќе се соединат сите состојки, добивате убав крем што може да го ставите во тегла и да го чувате во фрижидер.