Рецепт за мус од кафе

14

Потребни состојки за овој вкусен мус се:

70 грама чоколадо за готвење
Четири лажици топло јако кафе
Три јајца
85 грама шеќер
150 милилитри слатка павлака

Скршете го чоколадото за готвење на мали парчиња и ставете го во топло и силно кафе. Гответе го на пареа додека не се стопи, а потоа да се излади.

Истурете ги жолчките и шеќерот во сад и изматете ги со миксер. Слатката павлака цврсто изматете ја во шлагот. Потоа, додадете ја изладената мешавина од чоколадо и кафе во кремот и на крај измешајте ја во шлагот.

Цврсто изматете ги белките и измешајте ги со чоколадото и кремот од кафе.

Смесата ставете ја во фрижидер околу три часа.