Лимонада со чиа семе

10

Лимонот е овошје преполно со витамин Ц, а чиа семето ја враќа енергијата на телото и го подобрува имунитетот. Тоа е богато со омега 3 масни киселини, а исто така не содржи ниту трага глутен.

Од ова може да се заклучи дека комбинацијата на лимон и чиа семе е природен енергетски пијалак.

Потребни состојки:

Една шолја вода; еден лимон; една лажичка чиа семе и една лажичка јаворов сируп

Сите состојки треба да ги измешате и да оставите да отстојат најмалку 10 минути, а може и подолго, околу еден час