Зеленчук богат со витамин Ц, ги штити коските, го зајакнува срцето, го штити мозокот

18

Се претпоставува дека киселата зелка потекнува од Кина, од пред 2.000 години. Бидејќи во тоа време немаше современи форми на зачувување на храна, како што се фрижидери и замрзнувачи, единствениот начин храната да не се расипе брзо беше процесот на ферментација.

Ферментацијата на зелката се смета за најстар вид зачувување на зелка и затоа се смета за еден од најважните извори на храна од 4 век п.н.е.

Денес киселата зелка најчесто се служи со јадења и е многу популарна во Централна Европа, поточно во Германија. Има бројни здравствени придобивки, имајќи предвид дека има доволна количина на витамини Ц и К, доволно растителни влакна, а исто така ја зголемува енергијата и имунитетниот систем со железо. Иако има бројни предности, таа треба да биде умерена, бидејќи зелката се ферментира со сол и е полна со натриум.

Половина чаша кисела зелка содржи 20 проценти од препорачаната дневна количина на натриум. Покрај тоа, содржи 13 калории, од кои 0 грама маснотии, 4 грама влакна, 7 грама јаглехидрати, 2 грама шеќер и 1 грам протеини. Од есенцијалните микроелементи, содржи натриум, витамин Ц, витамин К, железо, манган, витамин Б6 и фолна киселина.

Сега, кога ви го претставивме ова старо и многу корисно јадење, ќе ви ги претставиме неговите здравствени придобивки.

  1. Тоа го подобрува варењето на храната

Кисела зелка содржи пробиотици, здрави бактерии кои први се борат против токсините во организмот и штетните бактерии. Тие исто така можат да го подобрат варењето на храната, како и целокупното здравје и да спречат дијареја предизвикана од внесување на антибиотици. Истражувањата покажаа дека тие ја намалуваат и надуеноста и запекот.

  1. Го подобрува имунитетот

Како што споменавме, оваа супер храна е богата со пробиотици и тие ја подобруваат рамнотежата на бактериите во желудникот, што го прави вашиот желудник здрав, и не пушта несакани материи во остатокот од телото, заштитувајќи го вашиот имунолошки систем. Покрај тоа, редовното внесување на храна полна со пробиотици како што е киселата зелка може да го намали ризикот од развој на инфекции како што се настинки или инфекции на уринарниот тракт. Ако се разболите, земањето пробиотици може да ви помогне да се опоравите дури три пати побрзо без употреба на антибиотици. Кисела зелка е богата со витамин Ц и железо, што дополнително го зајакнува имунитетот, а познато е дека зголемениот внес на витамин Ц за време на настинка може значително да го забрза заздравувањето.

  1. Го намалува стресот и го одржува здравјето на мозокот

Додека вашето расположение може да диктира што ќе јадете и обратно е можно. Она што го јадете може да влијае на вашето расположение и функцијата на мозокот. Се поголем број на студии покажуваат дека она што го јадеме влијае на тоа дали ќе бидеме среќни или мрачно расположени. Создавањето здрава цревна флора го намалува стресот и го одржува мозокот здрав. Покрај тоа, пробиотиците од кисела зелка ја подобруваат меморијата, ги намалуваат симптомите на анксиозност, депресија, аутизам и опсесивно-компулсивно нарушување. Го зајакнува срцето

Голем број на влакна и пробиотици го намалуваат нивото на холестерол, додека витаминот К2 го намалува ризикот од срцеви заболувања спречувајќи формирање на депозити на калциум во артериите. Една студија покажа дека редовното внесување на витамин К2 го намалува ризикот од смрт од срцеви заболувања за дури 57%, во период од седум до 10 години. Додека друга студија покажа дека жените можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања до 9% за секои 10 микрограми витамин К2 што ги внесуваат дневно. На пример, една чаша кисела зелка содржи околу 6,6 микрограми овој витамин.

  1. Придонесува за појаки коски

Гореспоменатиот витамин К2 игра голема улога и во здравјето на коските. Знаеме дека жените кои влегуваат во менопауза имаат голем проблем со јачината и густината на коските. Внесувањето на витамин К2 придонесува за побавно губење на коскената маса, а неколку студии покажаа дека редовното консумирање на овој витамин, било преку диета или додатоци, може да го намали ризикот од фрактури на ‘рбетниот столб или колкот за 60-80%.

Сега кога ги знаете главните придобивки од оваа супер храна, останува на вас да одлучите дали сами ќе направите кисела зелка или ќе ја купите.