Намирници кои ќе придонесат до природно зајакнување на вашиот имунитет

5

За да го зајакнете вашиот имунитет по природен пат консумирајте ги следниве намирници.

Бадеми

Освен една унца бадеми што имаат иста вредност на калциум како 1/4 чаша млеко, овие прекрасни хранливи состојки можат да помогнат во одржувањето на вашето тело во форма. Според истражувачите, бадемите го зајакнуваат имунитетот, особено против вирусите. Богато со витамин Е и растителни влакна, тие исто така можат да го задржат вашиот шеќер во крвта.

Семки од сончоглед

Совршено здрава ужинка, семки од сончоглед може исто така да се покажат како спасители кога станува збор за имунитетот. Тие го намалуваат ризикот од разни хронични болести како Алцхајмерова болест, го одржуваат вашето срце здраво и исто така спречуваат болести. Исто така прави чуда за идните мајки, односно му помага на фетусот здраво да се развива.

Киви

Со витамин Ц, витамин К и витамин Е, кивите можат да помогнат при астма и да го зајакнат имунитетот. Тие исто така можат да спречат состојби како настинка и грип. Покрај тоа, кивите можат да помогнат во варењето на храната и служат како заштита од губење на видот.

Ѓумбир

Овој лесно достапен зачин прави чуда за вашето тело. Го намалува холестеролот, ја олеснува болката во менструацијата и ја зголемува способноста на организмот да се бори против инфекциите во целина.

Спанаќ

Не е мистерија дека спанаќот е добар за вашето здравје, но очигледно, овој хранлив центар е исто така одличен за вашиот имунитет. Спанаќот е одличен извор на магнезиум кој е потребен за одржување на нервната функција, здраво срце, добар крвен притисок и силни мускули.