Посно рижото со бадеми

17

Вкусно рижото со сечкани бадеми и калинка…

СОСТОЈКИ:
400 гр ориз
2 лажици маслиново масло
калинка
100 гр сечкани бадеми
сол
бибер
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Оризот исчистете го и ставете го да се готви во половина литар вода.
Кога ќе зоврие додајте сол и бибер по вкус, намалете ја температурата на минимум и гответе уште 10 минути.
Додајте и маслиново масло, бадеми и зрна калинка, добро измешајте и сервирајте на чинии. Послужете топло.
Добар апетит!