Супа што лекува анемија

136

Цвеклото со право важи за една од најздравите намирници во светот, бидејќи е богата со железо и поради тоа е одлична за третирање анемија. Овој коренест зеленчук е богат со фолна киселина, како и витамините Б1, Б2, Б3 и Б6.

За оние кои имаат проблем со анемијата, но и за оние кои сакаат здраво да ослабат, тогаш овој рецепт е идеален.

За супа од цвекло потребно е:

500 милилитри вода

Една коцка за супа

Две цвекла

Две лажици јаболков оцет

Една лажичка павлака

Малку сол

Копар