Едноставен колач со урми и банани

147

Ако сакате едноставни и вкусни колачи, коишто може да ги јадете без да се плашите дека внесувате многу шеќери, тогаш овој рецепт е за вас.

Потребни состојки

250 грама урми

200 грама овесни снегулки

50 грама путер од кикиритки

Две зрели банани

Семки од сончоглед, лен, сусам

Пет лажици какао

Едно јајце,

Вода по потреба

Прашок за печиво

Најпрво во овесните снегулки додадете го прашокот за печиво, семките и додадете го јајцето и испасираните банани. Откако ќе ги промешате додадете малку вода за да добиете компактна смеса. Ставете ја во калап и печете 15-тина минути. Урмите, путерот од кикиритки и какаото прелијте си со врела вода и изблендирајте. Откако ќе се излади кората, одозгора ставете го филот од урми.

На здравје