Пудинг од ориз со лаванда

24

Пудингот од ориз ќе биде уште повкусен ако го зачините со малку сушена лаванда.

СОСТОЈКИ
2/3 чаша ориз
1/2 чаша шеќер
2 пакетчиња ванилин шеќер
2 лажички сушена или свежа лаванда
1 литар млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Исчистениот и измиен ориз полејте го со водата и ставете го да се вари. Кога ќе биде полуготов, додајте го млекото. Варете на тивко со повремено мешање, за да не се залепи. Откако ќе омекне оризот додајте ги ванилите, шеќерот и лавандата. Измешајте добро и вратете на оган уште 3-4 минути. Готовиот пудинг ставете го во чаши и посипете од горе со малку сушени (свежи) цветови лаванда.