Кокосово масло за сјајна коса

231

Кокосовото масло не е само за готвење – тоа има благотворно дејство за вашиот скалп и коса. Многу производи за коса купени во продавници содржат кокосово масло, но може да бидат и исполнети со состојки што не ги сакате или не ви требаат. Неколку капки чисто кокосово масло ќе ви го смират скалпот за кратко време.

Бенефити за коса и скалп

Ако имате сува коса и иритиран скалп кокосовото масло може да помогне. Маслото ја навлажнува кожата и може да помогне во смирување на црвенило и иритација. Кокосовото масло ги смирува состојбите во скалпот и иритирана кожа проблем што обично се забележува кај бебињата. Неговите антибактериски својства може да спречат инфекција на фоликулите на косата. Кокосовото масло исто така може да се бори против габични инфекции.

Направете сами третман со кокосово масло
За да направите сопствен третман на скалпот, ставете три до пет лажици масло од кокос во мал сад. Количината на масло што треба да се користи зависи од должината на вашата коса. Стопете го маслото. Оставете го маслото малку да олади, а потоа масирајте го во скалпот и корените на вашата коса. Користете пластичен чешел за да го разнесете маслото низ вашата коса. Завиткајте ја косата во крпа или капа за туширање, а потоа оставете маслото да се впие за два часа. Измијте ја косата.

 

Фото: Pexels