Чоколаден колач со грав

144

Гравот е традиционално јадење на нашиве простори, меѓутоа најчесто го користиме како главно јадење. Но, една блогерка за храна во Австралија направи десерт во којшто главна состојка е гравот.

За овој чоколаден колач потребно е:

300 грама црвен грав

Пет јајца

Една кафена лажичка прашок за печиво

50 грама какао во прав

Шест лажици путер

Три лажици мед

Постапката за подготовка е следна: најпрво сварете го гравот. Кога ќе омекне, се додаваат сите останати состојки и добро се блендира. Смесата ставете ја во тавче и печете го 30 минути на 200 степени.