Ослабнете со смути по божиќните празници

198

Веројатно и вие, како и сите останати, овие денови сте на диета. За празниците сте претерале со храната, што покажува и вагата.
Добар чекор во таа насока е овошно смути. Ви претставуваме едноставен рецепт кој е добар за почеток на нов, здрав живот.

Состојки:

  • 2 банани
  • 1 јаболко
  • 1 мала шоља спанаќ
  • 1 лимета или портокал или лимон
  • вода по потреба


Подготовка

Бананите и јаболкото излупете ги и ставете ги во блендер. Додајте го измиениот спанаќ и исцедете го цитрусниот сок. Во зависност од тоа колкава густина сакате додадете вода и изблендирајте.
Уживајте!

Фото:Pexels