Бразилски орев – плод што изобилува со хранливи материи

93

Бразилските ореви се богати со селен, што е важен минерал за целокупното здравје на луѓето. Во само еден орев ја има целокупната дневна доза од селен што му е потребен на секој од нас.

Плодот на бразилскиот орев содржи 14% протеини, 12% јаглени хидрати и 66% масти. Содржи и витамин Е, магнезиум, фосфор, манган, железо и цинк.

Меѓу главните придобивки од умерено консумирање на бразилските ореви во исхраната се: цврсти коски, силна мускулатура, го подобрува работењето на дигестивниот систем, болести на срцето, депресија, анксиозност, помага при бактериски инфекции…