Вегетаријански рецепт – ќофтиња од тиквички

175

Оние кои не се љубители на месото овој рецепт  е идеален избор за ручек. Подготовката е лесна и брза.

Состојки:

 • 1 поголема тиквичка
 • 2 моркова
 • 2 компира
 • 2 јајца
 • 6 супени лажици брашно
 • 1/2 прашак за пециво
 • магдонос по вкус
 • сол, црн бибер и други зачини по желба

Начин на готвење:

 1. Зеленчукот се ренда и се меша со останатите состојки додека се соедини смесата.
 2. Ги ставаме да се пржат на врел зејтин така што од смесата со супена лажица се зема и се става во зејтинот да се испржи.
 3. Овие кофтиња се совршени да се послужат со сос од павлака.

Во смесата по желба може да се смени и да се додадат праз, печурки, сирење, кашкавал итн.