Брускети со пармезан и печурки

72

Неодолива, вкусна и едноставна комбинација од потпечено лепче, пармезан и печурки.

Потребни состојки:

Еден багет

500 грама свежи печурки

100 грама пармезан

Маслиново масло

Лук

Зачини

Багетот исечете го на парчиња, премачкајте со маслиново масло и лукче и ставете ги во рерна да се потпечат. Во меѓувреме, во тава загрејте масло и испржете ги печурките. Пред крајот на пржењето, додадете ги зачините. Врз секое парче од багет лебот ставете од печурките и одозгора изрендајте пармезан.

На здравје.