Зошто какаото и циметот се “зимски“ намирници?

22

Дали некогаш сте размислувале зошто консумираме повеќе цимет и какао во зима?

Какаото е со благо диуретично дејство, благодарение на теоброминот. Какаото содржи основни минерали важни за правилното функционирање на организмот, фенилетиламин – слаби антидепресиви и стимуланси, кофеин, витамини и серотонин. Земањето на какао е препорачливо, но излегува и барано во студените месеци. Психолозите тврдат дека тоа се должи на потребата од покачување на серотонинот во мозокот.

Циметот е еден од најшироко распространетите зачини, кој покажува фаворизирачка состојба на нивото на шеќерот во крвта, поседува антибактериски својства и е природен дезинфикатор. Неверојатно, но циметот ја подобрува будноста и меморијата. Слично на какаото, така и циметот е силен антиоксидант. Повеќето луѓе велат дека во текот на зимата консумираат и какао и цимет претежно растворени во топли пијалаци и најмногу во топло млеко. Друг дел од нив преферираат и тестенини приготвени со волшебните состојки. Голем дел од нив велат дека мирисот на Божиќ е оној на циметот.