Намаз од спанаќ, маслинки и лук

220

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го послужите како прилог со компири или ориз, тестенини или да го намачкате на сендвич.

Состојки

  • 1/2 шолја зелени маслинки (без семка)
  • 1/2 шолја црни маслинки (без семка)
  • 1 шолја свеж спанаќ, ситно сечкан
  • 1/2 младо кромидче, исечкано
  • 2 чешниња лук
  • 1 милилитри маслиново масло
  • сок од половина лимон
  • сол и бибер по желба

Начин на подготовка

Измешајте ги во блендер состојки се додека не ја постигнете посакуваната густина, односно се додека не добиете еднолична смеса.

Зачинете со сол и бибер и со неколку капки свежо исцеден сок од лимон.