Посни бомбици кои се топат во уста

187

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста.

Состојки:

 • 150 гр посни бисквити
 • 100 гр ореви
 • 100 гр кокос
 • 100 гр посна чоколада
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр маргарин
 • 1 портокал
 • 100 гр шеќер во прав

Подготовка:

 1. Бисквитите, оревите, кокосот, шеќерот и сокот од портокал ставете ги во сад и мешајте додека смесата не се изедначи.
 2. На оган ставете маргарин и чоколадо да се растопат, па извалкајте ги бомбиците.
 3. Одозгора наросете шеќер во прав, мрвици јаткасти плодови.