понеделник, 1 јуни, 2020

Маска за лице од само две состојки

Митесерите се појавуваат како резултат на зголемено лачење на маснотии од лојни жлезди. Причина за нивната појава можат да бидат и бактериите, прашината и...

Како да препознаете природна козметика?

Доколку сакате да користите природна козметика, најпрво треба истата да ја препознавате во продавниците. Многу производи за нега на кои може да се прочита...

Природно си е природно – направете сами домашен тоник за чистење...

Со чистењето на лицето пред спиење кожата се одмара и се ревитализира од бактериите кои се налепувале на неа во текот на денот, а...

Негувајте го лицето со јаболка

Негата на кожата на лицето не мора да бара многу време и пари. Третман со јаболка може да го врати младешкиот и здрав изглед...

Што е минерална шминка?

Минералната козметика содржи минерали како што се цинк и железо. Но, се верува дека нејзината ефикасност произлегува од тоа што, за разлика од обичната...

Не го фрлајте талогот од кафето бидејќи…

Кафето не е само напиток без којшто не можеме да функционираме, туку може да се користи и како едноставно средство за разубавување во домашни...

Kако да се грижите за вашите трепки

Заводливиот поглед на филмска ѕвезда не е само прашање на добра шминка. Правилната нега е основна, бидејќи ниту една шминка нема идеално да ги...

Домашна маска за коса од само две состојки

Негата на косата не мора секогаш да подразбира одење во салон или користење на скапи препарати. За оваа маска за регенерација на косата, потребни ви...

Маска за лице од мед и цимет

Секоја жена сонува да има чиста, мазна и негувана кожа. За да го постигнете тоа понекогаш не ви потребни скапи третмани или уште поскапи...

Како сами да си направите ботокс маска?

Трагите од замор и брчки на лицето може да се намалат со употреба на едноставна маска. Поради тоа, експертите предложиле маска којашто лесно и...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...