сабота, 6 јуни, 2020

Спортски активности според крвна група

Крвната група е витален параметар за секој човек, но дали на тој начин може да се предодреди видот на спортски активности што најмногу одговораат...

Природни лекови за регулирање на притисокот

Високиот крвен притисок е ризик фактор кој не е проследен со некои посебни симптоми и токму затоа треба постојано да се контролира. Најдобар начин...

Рецепт за домашен чипс

Доколку сакате да си подготвите чипс во домашни услови, тогаш запишете го овој рецепт. Потребни состојки: Два компира Масло за јадење Лажичка сол и зачини по избор Компирите исечкајте...

Вегански мафини

Производи: 1 лажица јаболков оцет 1 и ½ чаши бадемово млеко 2 чаши брашно 1 чаша шеќер 2 лажички прашок за пециво Мала лажичка сода Мала лажичка сол ½ чаша кокосово масло,...

Неколку трикови за да го забрзате слабеењето

Доколку сакате да ослабете на здрав начин, треба да се храните здраво и да вежбате. Но, овие трикови можат да ви помогнат и да...

Кога е идеално време за појадок, ручек и вечера

Добро ни е познато дека трите главни оброци во текот на денот не треба да се прескокнуваат, треба да бидат редовни и да изобилуваат...

Рижото со печурки и пармезан

Оваа комбинација е идеална за оние кои сакаат лесен, брз и здрав оброк. Потребни состојки: 300 грама ориз, 100 милилитри бело вино, 300 грама свежи печурки,...

Како да го прочистите организмот по антибиотска терапија

Некои здравствени состојби бараат задолжителна антибиотска терапија. Колку и да сте противник на земање антибиотици, некогаш едноставно, така мора. А, по терапијата, време е да...

Колку често треба да ја миете косата

Сосема е погрешно верувањето дека масната коса треба да се мие секој ден, исто како и тоа дека сувата може да остане неизмиена 7-8...

Баклава со бадеми и ’фстаци

Баклавата е традиционален турски рецепт што е одомаќинет и на нашите простори. Се работи за десерт од готови кори и фил, што најчесто може...

ПРОЧИТАЈТЕ

Овошје кое ќе го препороди вашето лице

Тифани Либи, дерматолог, вели дека лубениците со векови се користат во азиските култури, поради нивните својства за да се спречат разни воспаленија. Тие го намалуваат...

Придобивки од прополисот за здравјето

Еден од највредните подароци на природата е медот. Знаеме за неговите есенцијални придобивки за здравјето, но не смееме да заборавиме и за другите пчелни...

Спортски активности според крвна група

Крвната група е витален параметар за секој човек, но дали на тој начин може да се предодреди видот на спортски активности што најмногу одговораат...

Природни лекови за регулирање на притисокот

Високиот крвен притисок е ризик фактор кој не е проследен со некои посебни симптоми и токму затоа треба постојано да се контролира. Најдобар начин...

Рецепт за домашен чипс

Доколку сакате да си подготвите чипс во домашни услови, тогаш запишете го овој рецепт. Потребни состојки: Два компира Масло за јадење Лажичка сол и зачини по избор Компирите исечкајте...