вторник, 25 февруари, 2020

Зошто треба да грицкате семки од тиква

Тиквата е многу здрава намирница, но нејзините семки се одлична замена за сите нездрави грицки. Семките најдобро е да се јадат непреработени, може и печени...

Во чест на Светскиот ден на чоколадните торти…

Едно парче вкусна чоколадна торта може да биде вистинска “гозба“ за сите сетила. Светот денеска го одбележува Денот на чоколадните торти, а ние со...

Овие намирници нутриционистите никогаш не би ги јаделе

Многу прехранбени производи се преполни со вештачки засладувачи, засилувачи на вкусови и состојки кои помагаат да се зачува долготрајноста на производот. Нутриционистите издвоија неколку вакви...

Совети за оние кои сакаат да станат вегани

Искусните вегани кои долго време го практикуваат тој режим на исхрана споделуваат совети со оние кои се почетници или кои сакаат да направат промена...

Сите моќи на јапонското јаболко

Во источната традиционална медицина, се користат како помош во лекувањето на воспалението на цревата, хемороидите, болестите на желудникот, болестите на црниот дроб и жолчката...

Оброк од лен – здраво и органско

Супер здрав оброк за почеток на денот, можете да го подготвите од вечер и да имате спремен доручек за наредното утро. Состојки: Лен Сусам Семки...

ПРИРОДЕН ВИТАМИН Ц – НАЈВАЖЕН ВИТАМИН ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ

Конзумирајте Витамин Ц - Ацерола за подобро здравје. Колку пати сте слушнале вашите родители да рачат “Испијте го сокот од портокал ви треба повеќе Витамин...

Банана леб

Нашата ќеркичка е скоро 4.5 годинки и последно време имаме се повеќе девојчиња и пријатели што доѓаат во нашиот дом. Една од нивните најомилени...

6 докажани бенифити на јаболковиот оцет

Со векови оцетот се користи за различни рецепти и кулинарски препарати во домаќинтвото. Тој е исто така древен народен лек кој може да помогне при...

Кељ – вклучете го во секојдневното готвење

Денеска ќе му оддадеме почит на не толку популарниот зеленчук во нашата традиционална кујна, но искучително здрав и вкусен. Кељ – вкучете го во вашето...

ПРОЧИТАЈТЕ

Фрутаријанство – исхрана базирана само на овошје

Фрутаријанство подразбира исхрана заснована само на свежо овошје, со повремено внесување на јаткасти плодови и различни семки. Целта на овој начин на исхрана не...

НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА: Што е ендемија, што епидемија, а што пандемија?

Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека...

Како правилно се користи сув шампон за коса

Една од најголемите грижи на секоја жена, кога косата е во прашање, е изборот на соодветен шампон. Кога немате доволно време за миење и...

Сок од млада коприва: Го прочистува телото и штити од многу болести

Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините...

Коронавирус: Симптоми, превенција, важни информации

Во време кога речиси целиот свет живее во страв од епидемија на коронавирусот, информираноста околу превенцијата и симптомите, како и начинот на пренесување, е...