четврток, 14 јануари, 2021

Како да јадете ленено семе за да изгубите тежина

Лененото семе е евтин и многу корисен производ кој не е тешко да се купи во кој било супермаркет. Придобивките од лененото семе Семките од лен...

Смути од калинки и банана

Калинката се вбројува во т.н.видови суперхрана. Плодот е богат со сите витамини, а особено совитамин А, Ц, Е и Б5 како и минерали,калиум, калциум,...

Рогач: Моќен и лековит зачин со вкус на чоколадо

Рогачот води потекло од Сирија, а денес е распространет низ целиот Медитеран. Се употребувал како лек во древен Египет, најчесто за лекување дијареа и...

Бомбици со сирење и маслинки

Направете вкусни бомбици со сирење и маслинки СОСТОЈКИ: 250 гр. маслинки 250 гр. сирење малку магдонос 50 гр. маргарин 100 гр. ореви сол и зачини ПОДГОТОВКА: Се мелат оревите, се сече магдоносот и...

Фрутаријанство – исхрана базирана само на овошје

Фрутаријанство подразбира исхрана заснована само на свежо овошје, со повремено внесување на јаткасти плодови и различни семки. Целта на овој начин на исхрана не...

Совети за оние кои сакаат да станат вегани

Искусните вегани кои долго време го практикуваат тој режим на исхрана споделуваат совети со оние кои се почетници или кои сакаат да направат промена...

Супа за комплетен детокс на организмот

Оваа супа е препорачана и од страна на многу лекари. Потребни состојки: - 1/2 репка - 1 голем домат - 2 поголеми моркови - 2 чешниња лук Излупете го зеленчукот...

Природни извори на пробиотици за вегани

Пробиотиците се многу важни за здравјето. Тие го одржуваат балансот во дигестивниот систем, а тоа ја стимулира работата на имунолошкиот систем. Добрите бактерии ги...

Сок од домати за исфрлање на масните наслаги

Откако ќе дознаете што сè може да излекува една чаша сок од домати, ќе почнете да ја пиете оваа напивка секое утро. Експертите од Универзитетот...

Консумирањето иста храна три дена по ред е штетно за човекот

Според рускиот нутриционист Рима Мојсенко, консумирањето исто јадење повеќе од два дена по ред, е опасно за здравјето. На третиот ден јадење иста храна, особено...

ПРОЧИТАЈТЕ

Вкусна чоколадна торта без брашно и шеќер

Овој рецепт за вкусен чоколаден колач, доаѓа од Јужна Америка, а не содржи брашно и шеќер. За негова подготовка е потребно: Четири јајца Два портокали 200 грама ореви...

Веганска компанија дава 56.000 евра за тримесечен пост

Веганска компанија му нуди на “најголемиот месојадец во Велика Британија“ можност да заработи 50.000 фунти (околу 56.140 евра), доколку стане веган на три месеци. Компанијата...

Пита од готови кори со праз и компири

Можете да ја послужите со јогурт или пак, ако држите до посното, со маслинки или кисели краставички. Потребно ви е: 3 поголеми компири Еден праз Масло Сол, бибер Едно пакување...

Зачини кои го подобруваат здравјето и ги чистат белите дробови

Бројни студии покажаа дека консумацијата на одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот. Овие се...

Правило 20 -20 -20, за заморени очи

Бидете свесни за заморот на очите. Ако поминувате многу време пред компјутер или гледате во телефон, може да заборавите да трепкате, а тоа може да...