сабота, 10 април, 2021

Што се прости, а што сложени јаглехидрати

Кога станува збор за исхраната, важно е да ја сфатите нејзината суштина, посебно кога станува збор за јаглехидратите. Постојат едноставни и сложени јаглехидрати, а...

Ослабнете со смути по божиќните празници

Веројатно и вие, како и сите останати, овие денови сте на диета. За празниците сте претерале со храната, што покажува и вагата. Добар чекор во...

Пијалаци кои го топат салото на стомакот

Внесувањето на течности е неопходно за организмот. Освен што ќе останете хидрирани, со помош на овие четири пијалаци ќе се ослободите од масните наслаги...

Зошто вежбите на Синди Крафорд никогаш не излегуваат од мода?

Најпопуларните вежби датираат од 90-тите години на минатиот век. Синди Крафорд е култен модел од 90-тите, која и денес се смета за идеал кога...

Што е пилатес?

Концептот на посебен вид на делување на мускулатурата го разви германскиот тренер Џозеф Пилатес во 20-тите години на минатиот век. Самиот начин на вежбање вклучува...

Знаци коишто укажуваат дека вашето тело е полно со токсини

Детоксикацијата е третирање на телото на начин што го заслужува и инвестирање во иднината на здравјето. Детоксикација е позната како чистење на организмот од сите...

Дилема – дали да вежбате ако сте настинати?

Во сезоната на настинки и грипови многумина кои инаку се физички активни и редовно вежбаат, си го поставуваат прашањето дали треба да продолжат со...

Куперов тест – како да ја проверите сопствената издржливост

Доколку сакате да ја проверите својата кондиција, а не знаете како, тогаш Куперовиот тест е идеален за тоа. Ако започнувате со вежбање, најдобро е...

Совет за совршено утро од Јелена Ѓоковиќ

Сопругата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, Јелена е поборник за здрав начин на живот, па често на социјалните мрежи дели најразлични совети. Таа со своите...

Физичка активност што ќе ви го продолжи животот

Ако мислите или планирате да го трчате својот прв маратон, треба да знаете дека трчањето  може да го забави стареењето. Имено, студиите покажуваат дека...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...