среда, 19 февруари, 2020

Како да го зголемите бројот на чекори

Пешачењето е наједноставна физичка активност, но придобивките од пешачењето често знаеме да ги потцениме. Ако пешачите секој ден 800 метри, во вашето тело ќе се...

Храна што помага во градење на мускулна маса

Ако веќе имате воспоставено режим на вежбање вклучете ги овие продукти во исхраната за да постигнете најдобри резултати. Jајца Јајцата обезбедуваат големо количество на протеини, околу...

Придобивки од фитнесот

Фитнесот опфаќа различни видови на вежби чија главна цел е затегнување на мускулатурата и намалување на маснотиите во организмот. Здравиот начин на живот, освен што...

Куперов тест – како да ја проверите сопствената издржливост

Доколку сакате да ја проверите својата кондиција, а не знаете како, тогаш Куперовиот тест е идеален за тоа. Ако започнувате со вежбање, најдобро е...

Знаци коишто укажуваат дека вашето тело е полно со токсини

Детоксикацијата е третирање на телото на начин што го заслужува и инвестирање во иднината на здравјето. Детоксикација е позната како чистење на организмот од сите...

Како Зумба стана најголем фитнес бренд во светот?

Дали сте се запрашале како се појави фитнес програмата Зумба? За тоа е “виновен” Алберто (Бето) Перез од Кали, Колумбија, а се започна случајно. Во...

Канцелариски вежби

Вежбите се едноставни, не земаат многу време за да е направат.Тие три минути влијаат на намалување на стресот (целиот стрес од денот се собира...

Овие намирници нутриционистите никогаш не би ги јаделе

Многу прехранбени производи се преполни со вештачки засладувачи, засилувачи на вкусови и состојки кои помагаат да се зачува долготрајноста на производот. Нутриционистите издвоија неколку вакви...

Пијте една чаша чоколадно млеко по вежбање

Ако си го поставите прашањето што е најдобро да пиете после вежбање и напорен тренинг, сигурно најпрво ви паѓаат на памет најразлични спортски пијалаци...

Како да ја одржите постигнатата тежина?

Ако некогаш сте држеле диета или сте биле на некој посебен режим на исхрана, сигурно сте се соочиле со предизвици не само додека траел...

ПРОЧИТАЈТЕ

Природнiи лекови за изморени очи

Ако по цел ден сте пред компјутер и откако ќе завршите чувствувате печење во очите, тогаш можете на природен начин да си помогнете за...

Зошто кесичката чипс секогаш е полупразна?

Иако го бие лош глас дека не е здрав за јадење, не постои човеч кој барем еднаш не грицкал некаков чипс. Но, дали сте...

Сите факти и заблуди поврзани со мигрените

Мигрените се неподносливи главоболки кои често се проследени со апсолутна неможност за непречено функционирање и извршување на секојдневните обврски. Но, реалноста е дека постојат многу...

12 намирници кои не смеете да ги јадете за вечера

Освен што голем дел од овие намирници се штетни за вашето здравје, сите можат во исто време да го попречат квалитетниот и здрав сон. Вечерата...

Крем салата со зелка

Покрај нејзината импресивна содржина на хранливи материи, зелката често се занемарува. Доаѓа во различни форми и бои, вклучувајќи ги и црвените, виолетовите, белите и...