среда, 3 март, 2021

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...

Брзи решенија за груби и испукани стапала

Имате проблеми со суви стапала? Тоа не значи дека мора да купувате скапи креми и препарати за нега, сè што ви треба за нега...

Како повторно да заспиете откако ќе се разбудите среде ноќ

Честопати ви се случува во текот на ноќта да се разбудите и да не можете повторно да заспиете, а знаете дека наутро ве чекаат...

Утринска психо гимнастика за подобро здравје

За да воведете ред и рамнотежа во вашиот живот, правете ги овие четири работи. Вежбајте Среќата, здравјето и продуктивноста се многу поврзани со вежбањето. Ако не...

Колку се здрави оризовите галети?

Оризовите галети се 100% природни, имаат неутрален вкус и не содржат шеќери. Содржат железо, минерал неопходен за производството на здрави црвени крвни зрнца. Железото...

Грешки што ги прават луѓе со висок лош холестерол

Високиот холестерол е предуслов за блокирање на крвните садови поради масните наслаги на нивните ѕидови. Ова го зголемува ризикот од развој на кардиоваскуларни болести...

Сок од домати за регулирање на крвниот притисок

Научниците сметаат дека една чаша сок од домати го намалува крвниот притисок и во смалува ризикот од појава на болести на срцето. Освен тоа, една...

Подгответе вкусен десерт од брусница

Свежата брусница, сокот од брусница, замрзнатата или сушената брусница е природен антибиотик и антиоксидант, кој ги уништува штетните бактерии во организмот. Експертите утврдиле дека брусницата...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...