понеделник, 1 јуни, 2020

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...

Чоколадни пралини со три состојки

Ако сакате да направите едноставен десерт од само три состојки, тогаш искористете го овој рецепт. Потребни состојки: 250 гр крем сирење 500 гр чоколадни бисквити 250 гр чоколадо...

Со што е богато цвеклото?

Овој коренест зеленчук со убава црвена боја има бројни користи по здравјето на луѓето. Цвеклото содржи големи количини на витамин Ц, витамини Б1 и...

Фитнес совети: Пет причини зошто треба да трчате по скали

Сега кога теретаните и фитнес центрите не работат, постои друга алтернатива за оддржување на вашето тело во форма. Достапни ви се скали. Оваа потценета техника...

Витамин што е потребен за слабеење

Витаминот Д е посебно важен витамин за женското здравје. Со негова помош се забрзува метаболизмот, зајакнуваат коските и нормално се одвиваат сите функции во...

Режим за витка линија на Викторија Бекам

Светот ја запозна како пејачка во култната британска група Spice Girls и како сопруга на познатиот фудбалер Дејвид Бекам. Она за што ќе се...

Палачинки за појадок

Искористете го утрото за викенд за да подготвите нешто едноставно, лесно и вкусно. Палачинките може да ги комбинирате со омилениот крем и овошје или...

Четири начини за контрола на големината на порциите

Кога се трудиме да изгубиме повеќе килограми, не е важен само изгледот и комбинацијата на храна, туку и колку често јадеме и во колкави...

Вкусна торта со само две состојки

Иако звучи необично оваа торта што потекнува од Јапонија не бара многу состојки за да ја подготвите. Потребни состојки 500 грама млечно чоколадо Четири јајца Чоколадото растопете во...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...