понеделник, 1 јуни, 2020

Дали знаете правилно да подготвите чај

Од античките Египќани до денешната јапонска култура, чајот долго време e почитуван напиток поради неговите здравствени придобивки. Со илјадници години е составен дел од...

Сутлијаш – десерт за оние кои сакаат млеко и ориз

Сутлијашот е традиционален десерт што спојува две намирници – млеко и ориз. Потребни состојки: ориз, млеко, шеќер по вкус, пакетче ванилин шеќер, чоколада за готвење,...

КОКОСОВОТО МАСЛО ПРАВИ ЧУДА ЗА ТЕЛОТО

Ладното цедено масло од кокос поседува лековити својства многу повеќе од било кои други прехрамбени масла и интензивно се користи во народната медицина кај...

Дали сте погрешиле во изборот на диета?

Отфрлањето на некои намирници од исхраната може да ни помогне да ослабнеме некој килограм. Сепак, не се сите диети добри за секого, а еве...

МОЌТА НА ДИВИОТ ЛУК

Како и култивираната сорта на лук што се користи во исхраната, и дивиoт лук, Allium Vineale или сремуш (мечкин лук) е член на семејството на растенијата лилјани. Тој е еден од првите пролетни салати. Фармерите дивиот...

Како да се готви со тофу

Створен од соја зрна, тофуто е хармонична состојка која усвојува вкус на зачини и сосови кои се користат во самото готвење. Тофуто доаѓа во бројни...

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Ова е храна за пушачи

Ако не можете да ги оставите цигарите или пак да го намалите нивниот број, овие намирници може да ви помогнат во намалување на штетните...

Копар, билка богата со витамини

Копар, билка која потекнува од медитеранските држави и Југоисточна Европа. Денес се одгледува и во Индија како и во Северна Америка. Целото растение е...

Како сами да си направите шампон против опаѓање на коса?

Опаѓањето на косата може да биде од сезонски карактер или да сигнализира некоја промена во организмот. Освен неопходниот совет со лекар, може да го...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...