недела, 17 јануари, 2021

Супер вкусен компот без додаден шеќер

И во ладните денови можете да уживате со здраво подготвени десерти и напитоци. Подгответе здрав компот којшто ќе ве опие со примамлив мирис и...

Преку дланките откријте го вашето здравје

Дланките се огледало на здравјето и најмалата промена на кожата или ноктите може да сигнализираат здравстветни проблеми. Тресерење на рацете се јавува како последица на...

Teddy капути – хит оваа зима

Капутите се безвременски кога станува збор за студените зимски денови. Оваа сезона сме сведоци на трендот што го диктираат таканаречените teddy капути. Станува збор...

Енергизирачко смути од боровинки и банани

Ако ви треба нешто што за кратко ќе ви ја врати енергијата, а во исто време ќе биде и здраво, без бел шеќер и...

Див мед или обичен? Која е разликата меѓу нив

Преку филмот „Медена земја“, кој е снимен во Македонија и се бори за Оскар во две категории, дознавме за една досега малку позната страна...

Смути со спанаќ и авокадо

Подгответе си вкусно смути од спанаќ и авокадо. Потребни состојки: 1/4 авокадо 1 рака ореви 1 помала банана 1 коцка замрзнат спанаќ 1 лажица мелено ленено семе 1 шолја растително млеко 1...

Научниците открија колку е штетно ако редовно не го празните пепелникот

Научниците од Националниот институт за технологија во САД открија дека отпушоците од цигари се поопасни за човечкото здравје отколку што се мислеше, поради големите...

Една лажичка од оваа сол за подобро здравје и помалку килограми

Сите знаеме за морската сол, многумина ја користат и хималајската сол, а дали знаете дека постои и благодетна црна сол? Ако црната сол ја сместите...

Храна и лекови: Комбинации кои морате да ги избегнувате

Кога пиете специфични лекови, освен упатство за дозата, треба да го прашате својот фармацевт дали постои некоја храна или пијалак со кои не треба...

7 совети на Џенифер Лопез за здрава и негувана кожа

Џенифер Лопез има 50 години, но и тело и лице на кои целиот свет се воодушевува. Она што е сигурно е дека се негува...

ПРОЧИТАЈТЕ

Храна што најдобро стоплува во зимските денови

Во ладните зимски денови нема ништо подобредојдено од топол напиток и храна што ќе ве загрее. Кога температурите паѓаат и под нула, а концентрацијата...

Сејтан или пченично “месо“

Сејтан претставува јадење направено од пченично брашно, богато со белковини, а познато е и како пченично “месо“. Станува збор за пченичен глутен што се добива...

Мешавина од зеленчук и мед за регулирање на крвниот притисок

Зголемен или намален крвен притисок може да претставува знак дека нешто не е во ред во организмот. Наместо да ги занемарувате овие знаци, консултирајте...

Храна што подмладува

Еве што треба да консумирате за да му пркосите на стареењето. Омега – 3 масни киселини Намирници што ги содржат овие киселини се пастрмка, лосос, бадеми,...

Кои се идеалните вежби и спортови според вашата крвна група?

Луѓето со крвна група АБ многу често доживуваат болки во мускулите и во зглобовите, особено по интензивни кардио вежби, така што лесната физичка активност...