сабота, 24 октомври, 2020

ВОЛШЕБНОТО ЈОЈОБА МАСЛО

Јојоба маслото претставува ботанички екстракт од семето на самото – јојоба дрво. Семките од  јојоба дрвото се извор на квалитетно масло, односно течен восок,...

ЛЕКОВИТИОТ ЈАКОН СИРУП

Растението јакон многу добро влијае на човековото здравје со тоа што го регулира нивото на шеќерот во крвта, го намалува "лошиот" холестерол, помага во намалување на...

ВИСТИНАТА ЗА МЕТАБОЛИЗМОТ

Постојат различни теории околу метаболизмот. Што претставува метаболизмот и како да го зајакнемe?  Овде ќе ја најдете вистината за метаболизмот и основните работи за...

СИНЕРГИЈА НА ХРАНАТА

Некои работи едноставно се подобри заедно, така и храната е подобра ако се искомбинира правилно. Но, тоа не е за подобар вкус, туку за...

МУСЛИ БАР СО БРУСНИЦА

Состојки:  200 гр. интегрален сусам, 150 гр. малтекс, 40 гр. експандиран ориз, 50 гр. брусница, 50 гр. суво грозје, 50 гр. ореви, 20 гр. овесни снегулки (две лажици). По желба се додаваат...

ВЕГЕТЕРИЈAНСКА СУПЕР ХРАНА – ПРОТЕИНИ ОД ГРАШОК

Органскиот протеин од грашок во прав обезбедува вкусен алтернативен извор на протеини за секој, но особено за вегетаријанци, вегани или оние со ограничени диети. Тоа е протеин без глутен, без соја и...

НЕГОВОТО ВЕЛИЧЕСТВО ЖЕЛАТИН

Желатинот е составен од амино киселините глицин и пролин, но многу луѓе не го употребуваат соодветно. Се наоѓа во коските, влакнестите ткива и во...

АРГАН – течното злато од Мароко

Постои одреден вид на дрво во Мароко, наречено Aрган, кое произведува многу добри растителни масла од своите зрна. Тоа е ендемично дрво, и употрeбата на маслото е откриена неодамна. Во Мароко, ова масло се користи ви...

Масло од семки од грејпфрут

Грејпфрут е суптропско цитрус дрво кое расте во многу земји. Маслото е направено со екстракција и мешање на семките и пулпата при што се...

Домашен сок од аронија

За да направите домашен сок од аронија потребно ви е: Состојки: 2 кг. свежа аронија, 1 литар вода, 800 гр. кафеав шеќер, 1 исецкан лимон. Подготовка: Во поголемо...

ПРОЧИТАЈТЕ

Сите ги правиме овие работи во зима, а тие се навистина штетни за здравјето

Во зима кожата почнува да го губи својот сјај и да станува сува и чувствителна. Ова се неколку работи со кои несвесно ја оштетувате кожата. Долго...

Студија: Луѓето лачат хормон на среќа кога гледаат кучиња, еве зошто

Студијата која ја спровеле истражувачите од неколку јапонски универзитети, објавена е во магазинот „Science“ и се состои од два дела. Во првиот дел, истражувачите...

Зачини кои го забрзуваат процесот на слабеење

Додека се борите со напорните и исцрпувачки диети, добро е да ги примените и овие совети. Постојат неколку зачини кои ќе ви помогнат побрзо...

Есенски плод богат со витамин Ц

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој...

Како да ги спречите настинките оваа есен

Откако есента и календарски пристигна, може да очекуваме променливо време со пониски температури и дожд. Таквите временски услови се најчеста причина за настинки и...