недела, 29 ноември, 2020

ХРАНА КОЈА ПОВТОРНО ЌЕ ПОРАСНЕ ОД ОСТАТОЦИТЕ ВО КУЈНАТА

Сите сакаме да имаме свежо овошје и зеленчук во кујната кога подготвуваме вкусно јадење. Вистината е дека можете да имате свежо овошје и откако...

СВЕЖА ТОРТА ОД МАНДАРИНИ И ХИБИСКУС

   Колку е убаво кога Вашиот десерт е со прекрасни бои. Уште поубаво е кога боите се природни и не настануваат од вештачките бои...

Органско-а наше!

Храната е здравје, храната е благодет. Во денешно време, живееме во изобилие на храна, па сепак човекот никогаш не се хранел толку лошо. Исто...

Отворете свој Биокосмос

Што е тоа Биокосмос? Биокосмос е регистриран бренд на компанијата ‘Аронија здрава храна ДОО’, која под овој заштитен знак произведува и дистрибуира над 600 производи од...

Супер-храни со егзотични вкусови

Виолетова пченка-антиоксиданс во боја Виолетовата пченка потекнува од Перу (Јужна Америка). Таа со својата пурпурна боја го штити организмот од болести, а тоа се должи...

ЦРВЕНА – ЖЕНСКА И ЦРНА – МАШКА МАКА

ШТО Е ЦРВЕНA МAKA? Црвена Мака или како што се нарекува "женска" мака е вториот вид на мака (веднаш после жолтата, и е застапена со околу...

Подмладете се со амла

Позната и како хималајска слива, индиско грозје или амалаке, ова интересно овошје во Ајурведата се употребува за подмладување на организмот. Амлата е најдобрата состојка...

Пораката на Анастасија и крајот на Кали југата

Понекогаш битието огледувајќи се низ димензијата време повикува на необични средби, средби кои треба да остават силен впечаток низ историјата за одредена потреба и...

Сатавари и мака-билки за женското здравје

Овие две популарни билки, имаат голема улога во подобрувањето на женското здравје. Поради тоа треба да се употребуваат за да го поддржите Вашето репродуктивно...

Ослабете здраво со индиски тегавец

Индискиот тегавец се нарекува и Psillium husk и е растение со разгранети и многу тесни лисја. Семето на ова растение е многу вредно. Оваа едногодишна билка...

ПРОЧИТАЈТЕ

Неколку митови за здравата храна

Здравата исхрана е клучна за целокупното здравје на човекот. Затоа Reader’s digest нуди корисни совети и неколку митови што досега сте мислеле дека се вистина. Необработените...

Придобивки од консумирање ленено семе

Задолжително во вашите вечерни ритуали вметнете го и ова, резултатите ќе ве воодушеват… Се верува дека ова било билка која луѓето ја припитомиле. Покрај тоа...

Шармот на вареното вино

Вареното вино е особено актуелно во текот на зимските месеци, а е познато дека има позитивно влијание врз нашето здравје. Меѓу главните функции му...

Вкусен вегански чизкејк со малини

Веганската исхрана не треба да значи дека треба да се користат комплицирани и скапи продукти. Доказ за тоа е овој вегански чизкејк со малини. За...

Зошто кесичката чипс секогаш е полупразна?

Иако го бие лош глас дека не е здрав за јадење, не постои човеч кој барем еднаш не грицкал некаков чипс. Но, дали сте...