петок, 22 јануари, 2021

Нови био-мусли – вкусно, разиграно и здраво

Една стара индијанска поговорка вели дека Земјата не ни припаѓа нам-таа ни е позајмена од идните генерации. Во денешно време на радикални еколошки и климатски...

Билки за сеќавање

Билките секогаш се користеле церемонијално и физички со цел за зголемување на меморијата. Некои од нив ни се познати денес, а за некои може...

Хормонален дисбаланс

Дали сте знаеле дека повеќе од 3.000 конзерванси, ароми, бои и други состојки се додаваат во храната во САД? Да не зборуваме за дополнителни...

Гответе со вакаме

Може да се изненадите од тоа колку лесно за јадење и вкусно вакамето може да биде. Исушеното вакаме се употребува со претходно потопување во...

Гответе со хиџики и араме

Кога е правилно зготвено и сервирано, хиџикито е многу примамливо. Неговата сјајна црна боја дава живописна нијанса и убавина на секое јадење. Кога планирате...

Пластичните шишиња полека ве убиваат

Околу два милиони пластични шишиња се купуваат на секои 5 минути низ светот. Еден милион пластични чаши се користат во авио-компаниите во САД, на...

Земете витамин Ц од храната

Со доаѓањето на есента голем број од нас се вратија на работните места, а децата се вратија во училишта. Многубројните секојдневни контакти со различни луѓе...

4 растенија за поздраво срце

Денес сме бомбардирани со реклами што ни кажуваат што треба да правиме за подобра грижа за нашето срце. Најновите истражувања сеуште покажуваат на срцевите...

Максимизирајте ја хранливоста на вашата храна

Денес сите ги знаеме придобивките од јадењето многу овошје и зеленчук. Знаеме дека треба да јадеме повеќе свежо овошје, свеж зеленчук, салати, динстана храна и зеленчук...

Безглутенска пицa

Едноставно подготвено јадење со посебно брашно , нова приказна во извонредната италјанска кујна. Состојки за 4 лица: 150 гр. Безглутенско брашно 50 гр. Пченкарно брашно 50 гр. Густин...

ПРОЧИТАЈТЕ

Храна што не дебелее, а ве држи сити

Веќе многупати сте читале дека потребно е да се внесува храна богата со растителни влакна, но дали сте знаеле дека тие можат да бидат...

Како да се ослободите од пигментните дамки на природен начин?

Најдобриот начин за третирање на пигментацијата е маската со портокал и леќа. Ефикасноста, се разбира, зависи од типот на кожата и постојаноста во примена...

Зошто какаото и циметот се “зимски“ намирници?

Дали некогаш сте размислувале зошто консумираме повеќе цимет и какао во зима? Какаото е со благо диуретично дејство, благодарение на теоброминот. Какаото содржи основни минерали...

Вегански палачинки

Подгответе вкусни вегански палачинки Потребни состојки: -230 мл вода -1 банана -50 гр овесно брашно -70 гр кафеаво оризово брашно -1 лажичка прашок за печиво -1 лажица кокосов шеќер - прстофат сол Начин...

Овошје богато со калциум

За да ги задоволите потребите за дневен внес на калциум, а истовремено и здравите потребите за благо, но и за антиоксиданси, растителни влакна, течности...